Abdest alan amcasını öldürdü, cesedini parçalara ayırdı! Vahşi cinayetin zanlısı için istenen ceza belli oldu

Şirketinde çalıştığı amcasını abdest alırken öldürdükten sonra cesedini parçalara ayırarak çöpe atan katil zanlısı yeğenin müebbet hapsi istendi.

Abdest alan amcasını öldürdü, cesedini parçalara ayırdı! Vahşi cinayetin zanlısı için istenen ceza belli oldu

İstanbul Başakşehir'de silahla vurulduktan sonra parçalanan cesedi çöp konteynerinde bulunan Rifat Rıza Ö'nün ölümüne ilişkin yeğeni ve 3 arkadaşının yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaa açıklandı.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Fahrettin Ö. katılırken, maktul Rifat Rıza Ö'nün ailesi ve taraf avukatları da hazır bulundu.

Söz verilen maktul Rıfat Rıza Ö'nün eşi "Çocuklarımın ve benim psikolojim bozuldu. İki sanığın da en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum." dedi.

Maktulün çocuklarından Sümeyye Ö. de, "Benim babam parçalandı, elleri olmadan gömüldü. Cesedinin toplanıp gömülmesi için bir hafta bekledik. Sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum." diye konuştu.

Maktulün bir diğer çocuğu Gamze Vasfiye Ö, sanıkların hiçbir pişmanlık belirtisi göstermediğini belirterek, en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep etti.

Maktulün oğlu Ahmet İhsan Ö. de, sanıklara verilecek cezada indirim uygulanmamasını istedi.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Ahmet Ramazan, sanık Fahrettin Ö'nün amcası olan maktul Rifat Rıza Ö'nün şirketinde çalıştığını belirterek, maktulün iş seyahatlerindeyken yapılacak acil harcamalar ve ödemelerde kullanılmak üzere yeğeni Fahrettin Ö'nün üzerine kiralık kasa hesabı açtığı, maktulün şahsi işlerinde kullanmak üzere biriktirdiği yüksek meblağlı paranın da güvenlik amacıyla bu hesaba yatırıldığı kaydedildi.

- "Geliriyle orantısız harcamalar yapmıştır"

Mütalaada, sanık Fahrettin Ö'nün özel hayatında geliriyle orantısız şekilde harcamalar yaptığı, üye olduğu derneğe diğer üyeler 200-300 lira gibi yardım yaparken, sanığın 2 bin-3 bin lira gibi yardımda bulunduğu, arkadaşlarıyla birlikte bulunduğu ortamlarda hesabı kendisinin ödediği, üzerinde tomar halinde para bulundurduğu belirtildi.

Sanığın hesabın kendi üzerine olmasından faydalanan yaşantısını buradan finanse ettiği değerlendirmesi yapılan mütalaada, maktulün, sanık Fahrettin Ö'ye şahsi parasıyla kendisine gayrimenkul gibi yatırımlar yapacağından bahsetmesi üzerine sanıkların, dernek için ve dernek lokalinde harcadıkları paraların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla maktulü öldürmek için plan yaptıkları kaydedildi.

Mütalaada, maktulün çoğunlukla iş yerine toplu taşıma araçlarıyla gidip gelmesine rağmen sanığın olaydan birkaç gün öncesinden beri maktulü evinden alarak bıraktığı, olay günü sabah da ısrarla maktulü kaldırmak için aradığı aktarıldı.

Sanıklardan Ferhat Y'nin da olay yerine önceden gitmesinin keşif olarak değerlendirilen mütalaada, sanık Fahrettin Ö'nün Kadıköy Motosiklet Sürücüleri Derneği'nde gördüğü silahı diğer sanık Ferhat Y'ye bir şekilde temin ettirdiği ve olay günü mesai saatinden sonra sanık Ö'nün maktul ile yalnız kaldığı belirtildi.

Mütalaada, sanık Ö'nün silahla maktulün kafasına ateş ettiği, sonrasında da olayı bilen ve daha önce finanse ettiği dernek başkanı sanık Ferhat Y'yi arayarak iş yerine çağırdığı, sanık Y'nin de yanına torba alarak, sanık Fahrettin Ö’nün iş yerinin yakınına dikkat çekmemek için taksiyle gittiği bildirildi.

- "Viyadükten attılar"

İş yerinde sanıkların maktulün cesedini parçalara ayırarak, valize ve torbalara koyarak araca yerleştirdikleri, sonra olay yerini temizlemeye çalıştıkları ifade edilen mütalaada, iki sanığın ceset parçalarının bazılarını viyadükten attığı, bazılarını da sanık Yılmaz'ın iş yerine götürdükleri kaydedildi.

Sanıklar Fatih D. ve Turgut K'nin bu sırada iş yerinde bulundukları belirtilen mütalaada, sanıklar D.ve K'nin olayı diğer sanıklardan öğrenerek, iştirak halinde cesede ait kollar, bacaklar, kafa kısmı ile kıyafetleri birlikte poşetledikleri ve araca yükledikleri aktarıldı.

Tüm sanıkların araçla cesedin parçalarının bulunduğu poşetleri yakın bölgedeki çöp konteynırlarına attıkları ifade edilen mütalaada, bunların da kağıt toplayıcıları tarafından bulunduğu anlatıldı.

Mütalaada, sanıklar Fahrettin Ö. ve Ferhat Y'nin "tasarlayarak bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Sanıklar Fatih D. ve Turgut K. hakkında ise "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Mütalaa okunurken, duruşma salonundaki maktulün ailesinin ağladığı görüldü.

Mahkeme heyeti, sanıklara ve avukatlarına mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için süre vererek, duruşmayı erteledi.

Duruşma bittikten sonra maktulün eşi Meryerm Ö, sanık Fahrettin Ö'ye "Allah'ın gazabına uğra Fahrettin," diye seslendi.

- İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Fahrettin Ö'nün, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde amcası Rifat Rıza Ö'nün ortağı olduğu aile şirketinde işçi olarak çalıştığı belirtiliyor.

İddianamede, 26 Şubat 2019'da mesai bitimiyle çalışanların iş yerinden ayrılmasının ardından Rifat Rıza Ö. ile tartışma yaşayan sanık Fahrettin Ö'nün, silahla banyoda abdest alan maktule ateş ettiği, sanıkların öldüğünden emin olmadıkları maktulün boğazını bıçakla kestikten sonra öldürme eyleminin delillerini gizlemek amacıyla cesedi 6 parçaya ayırarak valiz ve poşetlere koydukları belirtiliyor.

İddianamede, sanıklar Fahrettin Ö. ve Ferhat Ynin araca yükledikleri ceset parçalarından bazılarını, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü geçtikten sonra durdukları viyadükten attıkları, daha sonra Kadıköy'deki lokale giderek olayı diğer sanıklar Fatih D. ve Turgut K'ye anlattıkları ifade ediliyor.

Sanıkların ayak parçalarının bulunduğu poşeti Kadıköy'de, diğer kısımları da farklı yerlerdeki çöp konteynerlerine attıkları belirtilen iddianamede, Fahrettin Ö. ve Ferhat Y'nin "canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme", "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" ve "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a muhalefet" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ile 1,5 yıldan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. 

İddianamede ayrıca Fatih D. ile Turgut K'nin de "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçundan altışar aydan beşer yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.