Eşinin cesedi çukura gömülürken sigara içmiş! Konya'da 15 yıl önce işlenen cinayetin sanıkları için istenen ceza belli oldu

Konya'da 15 yıl önce işlenen cinayetin 3 sanığına ağırlaştırılmış müebbet cezası istendi. İddia makamının esasa ilişkin mütalaasında olayla ilgili çarpıcı değerlendirmeler yer aldı.

Eşinin cesedi çukura gömülürken sigara içmiş! Konya'da 15 yıl önce işlenen cinayetin sanıkları için istenen ceza belli oldu

Konya'nın Çumra ilçesinde 15 yıl önce hakkında kayıp başvurusunda bulunulan kişinin cinayete kurban gittiğinin belirlenmesinin ardından, "tasarlayarak kasten öldürme" suçlamasıyla tutuklu yargılanmasına devam edildi.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Sebahat B, Kadir B. ve Mustafa Y. ile taraf avukatları katıldı.

k2.jpg

İddia makamı, esasa ilişkin verdiği mütalaasında, "Sanık Sebahat Bilici'nin maktulden boşanmak için dava açtığı, maktulün devamlılık arz eder şekilde Sebahat B. ile konuşmaya çalıştığı, 19 Kasım 2005'te Sebahat B'nin iş yerinin önüne gelerek, sanığın anlatımına göre kendisini unutamadığını ve bir defa daha birlikte olmak istediğini söylediği, daha sonra bir lokantada birlikte yemek yedikleri, yemek yedikten sonra gittikleri evde sanık B'nin maktulün kahvesine uyku ilacı attığı, daha sonra maktul Necati'yi öldürmek için, diğer sanıklar kardeşi Mustafa Y. ve yeğeni Kadir B. isimli şahısları arayarak eve gelmeleri gerektiğini söylediği belirlenmiştir." ifadelerine yer verdi. 

k0.jpg

EŞİNİN CESEDİ ÇUKURA GÖMÜLÜRKEN SİGARA İÇMİŞ

Olay gününe ilişkin tespitlerin anlatıldığı mütalaada, "Sanıklar Kadir B. ve Mustafa Y'nin tel kablo ile uyku halinde olan maktulü boğdukları, bu eylemin 10-15 dakika kadar sürdüğü ve bu esnada sanık Sebahat'in maktulün bacaklarına oturarak hareket etmesini engellediği, maktul Necati Keleş'in çırpınmalarının tam olarak son bulmasına kadar sanıkların eyleminin sürdüğü, sanıkların daha sonra maktulü bir çukur kazarak kazdıkları çukura gömdükleri, bu esnada sanık Sebahat'in sigara içtiği belirlenmiştir." değerlendirmesi yapıldı.

k2.jpg

Mütalaada, Sebahat B'nin ifadesine göre evlilik süresince maktulün sanığa ve çocuklarına  şiddet uyguladığı ancak maktulün bu eylemlerinin sanık yönünde ağır tahrik düzeyinde kabul edilemeyeceği ve "hafif haksız tahrik" düzeyinde kaldığı belirtildi.

k3.jpg

AYRI AYRI MÜEBBET HAPİSLERİ İSTENDİ

İddia makamı, Kadir B. ve Mustafa Y'nin "Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak kişiyi tasarlayarak kasten öldürme", sanık Sebahat B'nin de "Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak eşi tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istedi. 

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

- Olay

Konya'nın Çumra ilçesinde 15 yıl önce hakkında kayıp başvurusunda bulunulan kişinin cinayete kurban gittiğinin belirlenmesinin ardından 8 Ocak 2020'de gözaltına alınan Sebahat B, Kadir B. ve Mustafa Y. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Sebahat B, polisteki ifadesinde, ikinci evliliğini Necati Keleş ile 2004'te yaptığını belirterek, evlendikten sonra aralarında geçimsizliğin başladığını ve maktulün sürekli kendisine şiddet uyguladığını ileri sürmüştü.

Bunun üzerine boşanma davası açtığını ve Keleş ile ayrı yaşamaya başladıklarını anlatan kadın, "Olay günü Konya'da buluşup Çumra'da oturduğumuz eve gittik. Necati benden evlendiğimizde üzerime geçirdiği ev, arsa gibi gayrimenkulleri geri istedi. Bunun üzerine tartıştık. Çalıştığım dişçiden aldığım uyutucu ilacı Necati'ye yaptığım kahvenin içine döktüm. Uyuduktan sonra ilk eşimin yeğeni Kadir ile kardeşim Mustafa'yı eve çağırdım. Ardından kablo ile boğarak öldürdükten sonra cesedi çuvala koyup, Kadir'in kamyonuyla Bozkır ilçesine bağlı Taşbaşı Mahallesi'ndeki dağlık alana götürerek gömdük." ifadesini kullanmıştı.

k4.jpg

Sebahat B, bir önceki celsede, daha önce verdiği ifadeleri reddederek, Necati Keleş'in ölümüyle ilgisinin olmadığını ileri sürmüştü. 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.