Bursa'dan Amerika'ya Kur'an ziyafeti
22.05.2020 - 17:42 | Son Güncelleme: 2020-05-22 10:43
UNESCO DÜNYA MİRASI Listesindeki en önemli eserlerinden biri olan Muradiye Külliyesi Amerika Birleşik Devletleri'ndeki New York eyaletinde bulunan Müslümanlara tanıtıldı. Muradiye Camii İmam Hatibi Muhammed Lütfi Taşçı okuduğu Kur'an-ı Kerim ve yaptığı Ramazan sohbeti kilometrelerce ötedeki Müslümanların iftar sofrasına konuk olarak Bursa'nın tanıtımına katkı sundu.

Osmanlı Devleti'nin 6. Padişahı 2. Murad tarafından yaptırılan, Türkiye'nin en büyük Osmanlı Hanedan Türbe topluluğu özelliği taşıyan Muradiye Külliyesi ve bünyesindeki Muradiye Camii ABD'de bulunan New York Long İsland Mevlana Camii tarafından düzenlenen iftar programıyla, kilometrelerce ötedeki Müslümanlara tanıtıldı. Programa konuk olan Muradiye Camii İmam Hatibi Muhammed Lütfi Taşçı, canlı bağlantı ile Kur'an-ı Kerim okuyarak, Amerika başta olmak üzere, dünyanın çeşitli yerlerinden programı takip eden Müslümanların Ramazan sevincine ortak oldu.

Amerika ile Türkiye arasındaki saat farkı nedeniyle saat 02.00'de Mevlana Camisi İmamı Yunus Özdamar'ın sunduğu "Long Island'da İftar Sevinci" programına konuk olarak katılan Taşçı; Muradiye Külliyesiyle ilgili olarak, "Bursa'mızda bulunan bu muhteşem eser, Türkiye'nin en büyük Osmanlı Hanedan Türbe topluluğudur. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. Bu merkez Türk Otağı'nı andıran Sultanlar ve Şehzadeler yatağıdır. Osmanlı'nın ruhu adeta Külliyemizde yaşamaktadır. Külliye içerisindeki türbelerde Fatih Sultan Mehmed Han'ın babası II. Murad, Annesi Hüma Hatun, Kardeşleri, eşi ve çocukları medfun bulunmaktadır."dedi.

Ünlü tarihçi ve edebiyatçı Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Muradiye Külliyesi için söylediği; "Kutsal kitapların vaad ettiği cennet, yeryüzünde ancak Muradiye'de mümkündür." sözünü hatırlatan M. Lütfi Taşçı, mübarek bir ayın daha sonuna gelindiğine dikkati çekerek, izleyicilerin yaklaşan Ramazan Bayramını tebrik etti.

Programa konuk olan bir başka önemli isim de, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü İrşat Hizmetleri Daire Başkanı Zekeriya Abdülazizoğlu oldu. Abdülazizoğlu, İslamda Tebliğ konusunda takipçileri bilgilendirdi.

Programda Kur'an-ı Kerim okuyan Taşçı'nın canlı yayını, sosyal platformlarda büyük beğeni aldı. Programı organize eden ABD'deki  Mevlana Camisi İmamı Özdamar da programa renk katan Zekeriya Abdülazizoğlu ve M. Lütfi Taşçı'ya teşekkür ederek, binlerce kilometre öteden Muradiye Külliyesi'nin manevi huzurunu hissettiklerini belirtti.

ETİKETLER
  • Beğen
YORUM YAZIN