Konya'da, Beyşehir Gölü üzerindeki Çeçen Adası'nda hububat hasadının ardından toplanan tonlarca saman balyaları, göl üzerindeki serüvenli yolculuğun ardından kıyıya çıkarılıyor.
Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 1](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_1.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 2](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_2.jpg)
Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'ndeki irili ufaklı 32 adanın bazılarında hububat tarımı ile hayvancılık yapılıyor.
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 3](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_3.jpg)
Uzun yıllardır tarım yapılan Çeçen Adası'nı kiralayan Erdoğan ailesi, aynı zamanda göle kıyısı olan Çiftlik Mahallesi'nde de tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor.
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 4](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_4.jpg)
Adada buğday, arpa, nohut ve mısır eken aile, hasadı zorlu geçen hububatlardan arta kalan samanları da balyalar haline getirerek, kış mevsiminde hayvanlarına yiyecek hazırlığı yapıyor.
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 5](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_5.jpg)
Balyaların adadan taşınması için yüzen platform yaptıran Erdoğan ailesi, tonlarca saman balyasını teknelere bağlayarak göl üzerinden karaya çıkarmak için büyük uğraşlar veriyor.
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 6](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_6.jpg)
Saman balyalarının karaya ulaştırılmadan önce, göl üzerindeki zorlu ve bir o kadar sıra dışı yolculuğu görüntülendi.
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 7](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_7.jpg)
Adada çiftçilik yapan Celalettin Erdoğan, kıyıya kara yoluyla ulaşımın bulunmadığı adada yaşamanın zor yönlerini anlattı.
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 8](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_8.jpg)
"Adada gerçekten zor hayat mücadelesi veriyoruz. Gerçekten biraz eziyetli bir iş." diyen Celalettin Erdoğan, şöyle konuştu:
"Kıyıda ayağınızı toprağa basıyorsunuz, burada suya basıyoruz. Adayı mülk sahiplerinden 10 yıldır kiralıyoruz ve burada tarım yapıyoruz. 150 dönümlük alanı ekiyoruz. Bunun yanında büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de yapıyoruz. Bu adada 4 ay boyunca 3 kişiyiz. Kardeşim ve bir işçi ile tüm bu işi biz yapıyoruz. Şu an balya sarıyoruz. Balyaları teknelerle kıyıya ulaştırıyoruz. Her seferinde kıyıya 300-400 balya taşıyabiliyoruz. Yüzen platformu 2 tekneye bağlıyoruz. Havanın iyi olması, rüzgar olmaması lazım ama her şartta bu zorlu mücadeleyi vermek zorunda kalıyoruz."
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 9](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_9.jpg)
Havanın sıcak olmasına rağmen para kazanmak için çalışmak zorunda olduklarını belirten Celalettin Erdoğan, balyaları kıyıya ulaştırırken bazen dalgalarla mücadele ettiklerini vurguladı.
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 10](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_10.jpg)
Yazın hava sıcaklığının verdiği zorluğa da değinen Celalettin Erdoğan, "Bu adada gece-gündüz demeden çiftçilik yapmak zorundayız. Çünkü üretmezsek elimizde hiçbir şey kalmaz. Birinin bu işleri yapması gerekiyor. Ben de kardeşimle bu işi yapıyorum." dedi.
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 11](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_11.jpg)
Adada yılın 4-5 ayını geçirdiklerini belirten Gökhan Erdoğan ise balyaları teknelerle zorlu bir yolculuğun ardından kıyıya ulaştırmak zorunda olduklarını, geçimlerini buradan kazandıklarıyla sağladıklarını söyledi.
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 12](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_12.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 13](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_13.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 14](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_14.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 15](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_15.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 16](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_16.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 17](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_17.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 18](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_18.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 19](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_19.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 20](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_20.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 21](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_21.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 22](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_22.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 23](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_23.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 24](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_24.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 25](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_25.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 26](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_26.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 27](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_27.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 28](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_28.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 29](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_29.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 30](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_30.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 31](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_31.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 32](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_32.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 33](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_33.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 34](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_34.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 35](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_35.jpg)
![Konya'da kiraladıkları adada hazırladıkları saman balyalarını 'yüzdürerek' karaya ulaştırıyorlar 36](https://haberdairesi.com/d/gallery/117_36.jpg)