Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor
YAYINLAMA:
GÜNCELLEME:
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 1](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_1.jpg)
Konya'nın Karapınar ilçesindeki meralar, ilkbaharın gelmesiyle ağıllardan çıkarılan koyun sürüleriyle şenleniyor.
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 2](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_2.jpg)
Küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden olan ilçede, yüzlerce koyun sürüsü meralara çıkarılırken, zorlu geçen kış şartlarının ardından çobanların meradaki mesaisi başladı.
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 3](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_3.jpg)
Sürülerin sabahın ilk ışıklarıyla başlayan yolculuğu, akşam gün batımına kadar sürerken, havanın kararmasıyla ağıllara dönen koyunlar kuzuları emziriyor.
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 4](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_4.jpg)
Bazı sürü sahipleri daha verimli araziye ulaşmak için iki saat süren yürüyüşün ardından hayvanlarını meralara ulaştırıyor. Yüzlerce küçükbaş hayvanı at sırtında meralarda otlatan çobanlar, büyük çaba harcıyor.
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 5](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_5.jpg)
İlçeye 5 kilometre uzaklıktaki Kürtül Yaylası'ndaki çobanlar da meralara çıktı.
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 6](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_6.jpg)
Yaylada çobanlık yapan 65 yaşındaki Cemal Çelebi, zorlu geçen kışın ardından baharın gelmesiyle sürüleri meralara çıkarttıklarını belirterek, bundan sonra sabahtan akşama kadar küçükbaş hayvanları meralarda otlatacaklarını söyledi.
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 7](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_7.jpg)
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 8](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_8.jpg)
oyunların iyi ve sağlıklı olabilmesi için yayılmaları gerektiğini vurgulayan Çelebi, şunları kaydetti:
"Koyunlarımız topallamasın, ayakları alışsın diye meralara çıkıyoruz. Koyun uzun süre içerde kaldığı zaman hastalık olabilir. Biz buna ‘terk’ deriz. Bu olmasın diye baharı da fırsat bilerek, sabahın ilk ışıklarıyla yola koyuluyoruz. Zor oluyor ama birileri çalışmazsa olmaz. Bu iş bizim gerçeğimiz. Bu meslek bana babamdan kaldı, benden sonra da oğlum aynı işi yapacak."
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 9](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_9.jpg)
Çobanlardan Mehmet Alim ise "Her gün bu uzun yolculuğu yapıyoruz. Saatlerce at başında köpeklerimiz ve sürülerimizle yollardayız." ifadesini kullandı.
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 10](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_10.jpg)
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 11](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_11.jpg)
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 12](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_12.jpg)
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 13](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_13.jpg)
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 14](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_14.jpg)
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 15](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_15.jpg)
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 16](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_16.jpg)
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 17](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_17.jpg)
![Konya'da meralar koyun sürüleriyle şenleniyor 18](https://haberdairesi.com/d/gallery/103_18.jpg)