Konya'daki Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleriyle geliştirdikleri, atıkların organik gübreye dönüşmesini sağlayan kompost makinesinin seri üretimine başladı.
Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 1](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_1.jpg)
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 2](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_2.jpg)
Konya'ya gelen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulunu ziyaretinde, atıklardan organik gübre üreten kompost makinesini inceledi.
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 3](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_3.jpg)
Makineyi beğenen Özer, ülke genelindeki diğer özel eğitim meslek okullarının da aynı imkana kavuşturulması talimatı verdi.
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 4](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_4.jpg)
Yapılan değerlendirmeler sonucu Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretilmesine karar verilen kompost makinelerinin prototipi, öğrencilerin, öğretmenleriyle yaptığı Ar-Ge çalışması sonucu tamamlandı.
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 5](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_5.jpg)
Seri üretimine başlanan makineler, ülke genelinde tarım alanı bulunan 33 özel eğitim meslek okuluna gönderilecek.
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 6](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_6.jpg)
Okul müdürü Tayyip Sarı, sıfırdan bir makine yaptıkları için ilk başta zorlandıklarını ancak 20 kişilik ekibin geceli gündüzlü özveriyle çalıştığını söyledi.
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 7](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_7.jpg)
Yazılımından ürünlerin kaynağına kadar her şeyin okulun imkanlarıyla sağlandığını ifade eden Sarı, geliştirdikleri kompost makinesinin, bitkisel ve hayvansal atıkları organik gübreye dönüştürdüğünü bildirdi.
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 8](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_8.jpg)
Sarı, makineyi otomatik ve manuel şekilde programladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 9](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_9.jpg)
"Kontrol panelinde bulunan dijital ekran panomuza, cihazın içine nelerin atılıp atılamayacağıyla ilgili bilgilendirme kısmı ekledik. Çay posası, yumurta kabukları, asitli olmayan meyve kabukları, yemek artıkları, kuru yaprak, çim ve talaş gibi atıklar parçalayıcı haznede kesiliyor. Daha sonra birinci ve ikinci kabinde motorların çalışma süresine göre fermente edilen bu atıklar, dinlenme odalarından geçtikten sonra organik gübre haline geliyor. Önceliğimiz atıkların tamamen organik gübreye dönüştürülmesi. Ürettiğimiz makineyle tarım alanları bulunan okullardaki özel çocuklarımız, organik ürün kullanmış olacak."
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 10](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_10.jpg)
Üretimde iş sağlığı ve güvenliği kurallarına son derece önem verildiğini anlatan Sarı, kaliteden taviz vermediklerini, cihazda paslanmaz çelik kullandıklarını aktardı.
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 11](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_11.jpg)
Prototip makineyi tamamladıktan sonra seri üretime başladıklarını dile getiren Sarı, "Hedefimiz 4 ay içinde bu makinelerin üretimini tamamlamak. İnşallah bu süre içinde ihtiyacın tamamı karşılanıp 33 okulumuz yeni eğitim öğretim yılına kompost makineleriyle başlamış olacak." diye konuştu.
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 12](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_12.jpg)
Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulu Müdürü Meral Taşpınar ise okul olarak sıfır atığa çok önem verdiklerine dikkati çekti.
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 13](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_13.jpg)
Seralarında kullandıkları saksılardan toprağa kadar her şeyin geri dönüşümle elde edildiğini belirten Taşpınar, "Daha önce Avrupa Birliği projesiyle yurt dışına gitmiştik, orada kompostun geri dönüşüme sağladığı katkıyı, önemini gördük. Bunun üzerine hazırladığımız projeyle Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından destek alarak biz de kompost makinesi satın almıştık. Makinemizi aldıktan sonra kendi gübremizi, çiçeğimizi üretmeye başladık." dedi.
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 14](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_14.jpg)
![Konya'da meslek liseliler, tarım alanı olan okullardaki özel çocuklar için atıkları gübreye dönüştüren makine üretiyor 15](https://haberdairesi.com/d/gallery/264_15.jpg)