Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 2023 yılı aralık ayı yağış raporunu yayımladı, Konya’da yüzde 60'a varan azalma kaydedildi.
Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 1](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_1.jpg)
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 2](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_2.jpg)
Küresel ısınma ve yağışların az olması nedeniyle ülke genelindeki göllerdeki su oranlarında ciddi derecede azalma var.
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 3](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_3.jpg)
BEYŞEHİR GÖLÜ’NDE SU SEVİYESİ DÜŞTÜ
Su sıkıntısı çeken göllerin başında Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü geliyor. İlçede yaşanan su sıkıntısı nedeniyle balıkçılar zorlanıyor.
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 4](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_4.jpg)
Su ise şehir merkezinden gittikçe uzaklaşıyor. Eski dönemlerde 3 veya 5 metreye kadar su bulunan bölgelerde artık koyunlar ve inekler otluyor.
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 5](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_5.jpg)
“GÖLÜN DENGESİ BOZULUYOR”
Beyşehir Gölü’nün dengesinin bozulduğunu belirten balıkçılar, “Beyşehir’de senelerdir balıkçılık yapıyorum. Su seviyesi hiç bu kadar düşmemişti. Gölün dibinde otların çürümesiyle birlikte balçıklar ortaya çıktı ve sığlaşmaya başladı. Ağlarımız çamur olarak çıkıyor. Tertemiz incecik olan ağlarımızı çamurlu halde çekiyoruz. Gölün dengesi bozuluyor. Bir an önce otların temizlenmesi gerekiyor. Ördekler azaldı, pelikanlar gelmemeye başladı. Gölde balık var ama ağlarımız balçıktan dolayı kalınlaşıyor ve balık tutmuyor” dedi.
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 6](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_6.jpg)
“SU ŞEHİR MERKEZİNDEN UZAKLAŞTI”
Eskiden su olan bölgelerde hayvanların otladığını belirten balıkçılar, “Küresel ısınmadan ve yağışların azlığından dolayı Beyşehir, Eğirdir, Akşehir göllerinde su azaldı. Tabi buharlaşmada var. Eskiden buralarda 3 veya 5 metre su olurdu. Şimdi buralarda koyunlar ve inekler yayılıyor. Yağışlar az ve su yeterli değil. Gölün yaygın olduğuna bakmayalım, az su var şu anda. Göçmen kuşlar gelirdi eskiden şimdi kamıştan başka bir şey yok. Şehir merkezinden su uzaklaştı” diye konuştu.
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 7](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_7.jpg)
“TEKNELERİMİZİ ATIL HALE ÇEKTİK”
Teknelerin atıl hale geldiğini belirten balıkçılar şunları söyledi:
“Su seviyesinin azlığından dolayı balıkçılar olarak bizler de zorlanıyoruz. Balık popülasyonunda azalma var. Buralarda geçen sene mayıs ayında su vardı. Biz zemherinin ortası deriz, buralarda su yok teknelerimizi atıl hale çektik. Biraz daha çekilirse sıkıntı büyüyebilir. Beyşehir Gölü böyleyse diğer küçük göller daha kötü durumdadır”
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 8](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_8.jpg)
Fotoğraflar: Anadolu Ajansı
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 9](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_9.jpg)
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 10](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_10.jpg)
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 11](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_11.jpg)
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 12](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_12.jpg)
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 13](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_13.jpg)
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 14](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_14.jpg)
![Konya’nın denizi kuruyor! Su şehir merkezinden gittikçe uzaklaştı 15](https://haberdairesi.com/d/gallery/432_15.jpg)