Konya'nın Seydişehir ilçesindeki Suğla Gölü'nde son günlerde suların çekilmesi endişeye neden olurken balıkçıları da üzdü.
Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 1](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_1.jpg)
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 2](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_2.jpg)
Konya kent merkezine 130 kilometre uzaklıktaki doğal güzellikleriyle yılın dört mevsiminde de misafirlerini ağırlayan Suğla Gölü'ndeki su çekilmesi endişeye neden oldu.
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 3](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_3.jpg)
İlçenin kuzeybatısında yer alan ve 16 bin hektarlık alana yayılan göle sahili bulunan mahallelerde birçok kişi, yıllardır balıkçılık yapıyor.
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 4](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_4.jpg)
20'ye yakın kuş türüne ev sahipliği yapan gölde, aynalı sazan, Çin sazanı, tatlı su kefali, gümüş, kadife balığı ve tatlı su ıstakozu avlayan 4 mahalleden 85 aile, geçimlerini av sezonunda tuttukları balıkları satarak sağlıyor.
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 5](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_5.jpg)
Kış aylarında aldığı yağışlarla 6-7 metreye kadar yükselen gölde, bugünlerde mevsimsel kuraklığın etkisiyle su seviyesi düştü, suların kıyıdan 5 metre kadar çekildiği gözlendi.
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 6](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_6.jpg)
Tarımsal sulamanın yapıldığı bölgede yer alan gölde su seviyesinin azalması, balıkçıları da olumsuz etkiledi.
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 7](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_7.jpg)
Geçen yıl bu zamanlarda günlük ortalama 15-20 kilogram balık avlayan balıkçılar, bugünlerde ise 3-5 kilogram civarında balıkla döndüklerini belirtiyor.
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 8](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_8.jpg)
Suların çekilmesiyle gölün bazı bölümlerinde yuvarlak bataklıklar oluştuğu gözlendi.
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 9](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_9.jpg)
Balıkçılar, bataklığa dönen alanlarda tekne motorlarının yosunlara takılması nedeniyle ilerleyemezken, bu bölgeleri kürek çekerek geçiyor.
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 10](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_10.jpg)
Gölde 10 yıldır balıkçılık yapan Abdullah Ulu, su seviyesinin azalmasının balık popülasyonunu da olumsuz etkilediğini belirterek, "Maalesef bu yıl yağışlar yeterli olmadı. Sular azaldı, tekneleri taşa bağladık, su seviyesi 3-4 metre düştü. Balık da yok zaten." dedi.
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 11](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_11.jpg)
Balıkçılardan Halime Tatar ise göle ağ sermekte zorlandıklarını dile getirerek, "Geçen yıl çok iyi yağış vardı. Şimdi gelirken ben suyun dibini izleyerek geliyorum. Ağ atıyoruz, ağlar yığılıp kalıyor." ifadelerini kullandı.
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 12](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_12.jpg)
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 13](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_13.jpg)
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 14](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_14.jpg)
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 15](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_15.jpg)
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 16](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_16.jpg)
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 17](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_17.jpg)
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 18](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_18.jpg)
![Kuraklık Konya'daki gölü bu hale getirdi 19](https://haberdairesi.com/d/gallery/186_19.jpg)