Konya nüfusa kayıtlı olunan kentler listesinde ikinci sırada! İşte il il hemşehri profili

TÜİK'in nüfus istatistiklerine göre Türkiye'de en çok Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı vatandaşlar yaşıyor. Konya ise nüfusa kayıtlı olunan iller listesinde ikinci sırada yer alıyor. Peki Türkiye'de Konya nüfusuna kayıtlı kaç kişi yaşıyor? İşte ayrıntılar...

Konya nüfusa kayıtlı olunan kentler listesinde ikinci sırada! İşte il il hemşehri profili

Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2020 yılı sonuçlarını açıkladı. 

Türkiye’de en çok Şanlıurfalı, Konyalı ve İstanbullu var

TÜİK Konya Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 2020 yılında yabancı nüfus hariç Türkiye’nin nüfusu 82 milyon 280 bin 952 olarak tespit edildi. Nüfusa kayıtlı olunan illere bakıldığında Türkiye’de en çok Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı kişilerin yaşadığı belirlendi. Yani Türkiye’de en çok hemşehrisi olanlar 2 milyon 906 bin 9 kişi ile Şanlıurfalılar oldu. Türkiye’de yaşayan Şanlıurfalı vatandaşlarımız yabancı nüfus hariç Türkiye nüfusunun %3,5’ini oluşturarak nüfusa kayıtlı olunan il sıralamasında ilk sırada yer aldı.

Nüfusa kayıtlı olunan il sıralamasında Konyalılar %3,2’lik pay ve 2 milyon 624 bin 835 kişiyle ikinci sırada yer alırken, İstanbullular %3,1’lik pay ve 2 milyon 574 bin 311 kişiyle üçüncü sırada bulundu.

ADNKS 2020 sonuçlarına göre TÜİK Konya Bölge Müdürlüğü illerinden Karaman ilinin nüfusuna kayıtlı vatandaşların sayısı 360 bin 739 oldu. Karamanlılar Türkiye’deki yabancılar hariç nüfusun %0,4’ünü oluşturarak 72’inci sırada yer aldı. 

hemsehriprofili.jpg

Türkiye’de en az Yalovalı, Tuncelili ve Bilecikli var.

Türkiye’de en az hemşehrisi bulunanlar ise Yalovalılar oldu. Yalovalılar 130 bin 469 kişiyle Türkiye nüfusundan %0,2 pay alarak sonuncu sırada yer aldı. En az hemşehrisi bulunanlar sıralamasında Yalovalıları %0,32 pay ve 259 bin 258 kişiyle Tuncelililer, %0,33 pay ve 273 bin 533 kişiyle Bilecikliler takip etti.
 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.