Selçuk Üniversitesi Rektörü Aksoy'dan Türkiye'nin iç ve dış siyasetine ışık tutan eser

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, rektörlük görevi dönemindeki ilk eseriyle siyaset ve uluslar arası ilişkiler alanına yeni bir katkıda bulundu. Aksoy'un "Jeopolitik, Dış Politika ve Siyaset Üzerine Mülahazalar" adlı eseri yayımlandı.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Aksoy'dan Türkiye'nin iç ve dış siyasetine ışık tutan eser

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin Aksoy, uzmanı olduğu siyaset ve uluslar arası ilişkiler alanına yeni bir katkıda bulundu. Aksoy'un dış politika, jeopolitik ve siyaset olarak tasnif edilen ve farklı güncel gelişmeler çerçevesinde yapılan değerlendirmelerinin yer aldığı "Jeopolitik, Dış Politika ve Siyaset Üzerine Mülahazalar" adlı eseri kitapçılardaki raflarda yerini aldı. 

Rektör Aksoy eseriyle ilgili bilgi verirken "Derslerimde Uluslararası İlişkilerin teorik tartışmalarından bunalan öğrencilerimin sıklıkla bana yönelttikleri soru 'verdiğim bilgileri nasıl kullanacakları' yönündeydi. Jeopolitik, dış politika ve siyaset üzerine olan bu mülahazaları yayımlayarak onların bu sorusunu cevapladığımı ve kuramın pratiğe nasıl uygulandığını gösterdiğimi umuyorum" ifadelerini kullandı. 

Kitap, jeopolitik analizler, dış politika yazıları ve siyaset denemeleri olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Jeopolitik Analizler bölümünde Rusya'nın Orta Doğu politikasından Suriye Krizi'ne, Azerbaycan-Ermenistan ihtilafından Ukrayna Krizi'ne kadar küresel siyaset gündemini hâlâ çeşitli açılardan meşgul eden konular 14 başlıkta ele alındı. Dış Politika Yazıları başlığındaki ikinci bölümde ise Türk dış politikasına dair 13 değerlendirme bulunuyor. Siyaset Denemeleri başlığındaki üçüncü bölümde de Türkiye'nin iç siyasetini ilgilendiren konular 17 başlıkta değerlendiriliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.