İşte spor camiasından milletvekili adaylığı için istifa edenler! Aralarında Konyalı isim de var

Spor camiasından birçok isim, 14 Mayıs'ta yapılacak 28'inci Dönem Milletvekili seçimleri için görevlerinden ayrılarak milletvekili aday adaylığı başvurusu yaptı. Onlar arasında Konyalı isim; Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da yer aldı.

İşte spor camiasından milletvekili adaylığı için istifa edenler! Aralarında Konyalı isim de var

Spor alanında aktif olarak yöneticilik yapan aralarında bürokratlar, federasyon başkanları ve kulüp başkanları bulunan birçok isim görevlerinden istifa ederek, milletvekili aday adaylığı başvurusu yaptı.

O isimlerin başında Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan geldi. Baykan, görevinden istifa ederek AK Parti’den milletvekili aday adaylığı başvuru yaptı.

MEHMET BAYKAN KİMDİR?

1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, ilk spor yöneticiliğine 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü’nde başladı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı’nı yürüttü. Baykan, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevinde bulundu.

2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Mehmet Baykan, ilk kez 2004 – 2006 yılları arasında Dr. Levent Bıçakcı başkanlığında TFF Yönetim Kurulu üyesi oldu. Ardından 14 Şubat 2008’den Haziran 2011’e kadar da önce merhum Hasan Doğan, daha sonra da Mahmut Özgener başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’nda asil üye olarak bu göreve devam etti. 29 Haziran 2011’de Mehmet Ali Aydınlar başkanlığında oluşturulan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi’nde tekrar görev alan Baykan, amatörlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Baykan, son olarak 27 Şubat 2012 tarihinde seçilen Yıldırım Demirören başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’na seçildi.

Futbolun yanı sıra Tekvando Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Mehmet Baykan, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliğinin yanı sıra 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı da yaptı.

Mehmet Baykan, Aralık 2009’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı  görevine getirildi. 08 Ekim 2011 tarihinde yapılan genel kurulda yeniden genel başkanlığa  seçilen Baykan, Temmuz 2012 tarihiyle bu görevini devretti.

mehmet-baykan.jpg

Mehmet Baykan, spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Baykan, Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

9 Eylül 2011 tarihinden itibaren Spor Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

SPOR DÜNYASINDAN ADAY ADAYLIĞI İÇİN İSTİFA EDEN İSİMLER

Görevlerinden ayrılarak AK Parti’den aday adaylığı başvurusu yapan diğer isimler ise şunlar:

Kars Gençlik ve Spor İl Müdürü Nedim Arslan, Kütahya Gençlik ve Spor İl Müdürü Tahir Emre Can, Giresun Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Çalgan, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sporcu Yetiştirme Daire Başkanı Selçuk Çebi, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Muaz Ergezen, Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ömür Karakullukçu, Türkiye Hava Sporları Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Kalaycı, Türkiye Ragbi Federasyonu Başkanı Murat Pazan, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Yasin Bölükbaşı, Türkiye Güreş Federasyonu eski Başkanı Musa Aydın ve Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkan Danışmanı Hilmi Gökçınar.

iste-spor-camiasindan-milletvekili-adayligi-icin-istifa-edenler-aralarinda-konyali-isim-de-var.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.