'Hükümdar' için gelen tüm teklifleri reddetti! Konyalı hayvansever 'milli değerimiz' dediği köpeğine gözü gibi bakıyor

Konyalı hayvansever "Hükümdar" ismini verdiği Anadolu'ya has olan boz çoban köpeğinin yanından bir an olsun ayrılmıyor. Şevket Özden, köpeği için yurt dışından 6 bin avro teklifi reddetti.

'Hükümdar' için gelen tüm teklifleri reddetti! Konyalı hayvansever 'milli değerimiz' dediği köpeğine gözü gibi bakıyor

Konya'nın Ereğli ilçesinde yaşayan ve çocukluğundan beri hayvanlarla ilgilenen 24 yaşındaki Şevket Özden, gözü gibi baktığı boz çoban köpeklerinden bir an olsun ayrılamıyor.

GÖZÜ GİBİ BAKIYOR

Aydınlar Mahallesi'ndeki küçük barınağında 2'si yetişkin, 2'si yavru olmak üzere 4 boz köpeği olan 24 yaşındaki Şevket Özden, hayvancılıkla uğraşarak geçimini sağlıyor. 

Hayvanlarla iç içe bir yaşam süren ve köpek sevgisi çocukluktan gelen Özden'in, aile büyüklerinin köpeklere olan ilgisi nedeniyle de bu sevgisi ve merakı gün geçtikçe arttı. 

Özden, köpeklerini birbirinden ayırmıyor ancak  2019'un Ocak ayında dünyaya gelen ve ayağa kalktığında insan boyunu geçen 2 yaşındaki "Hükümdar" adını verdiği Anadolu boz köpeğine ayrı bir değer veriyor. 

20210122-2-46499137-61833890-web.jpg

- "Bu köpek milli bir değerimiz, Türkiye'ye has bir şey"

Özden, köpek sevgisinin anlatılamaz bir duygu olduğunu söyledi. 

Köpeklerinin bakımıyla kendisinin ilgilendiğini anlatan Özden, onlarla yaşamanın artık bir yaşam biçimi haline dönüştüğünü aktararak, şöyle devam etti:

"Çocukluğumdan beri köpeklerle uğraşıyorum, bunlarla zaman geçiriyorum. En çok değer verdiğim köpeğimizin ismi Hükümdar. Irkı Anadolu boz çoban köpeği... Boyu 100 santimetre net geliyor. Kilosu 100 kilonun üzerinde. Köpeğimize yurt dışından 6 bin avro gibi bir teklif aldım ancak hiçbir şekilde teklifi kabul etmedim. Bu köpek milli bir değerimiz, Türkiye'ye has bir şey. Köpeğin Türkiye'de kalsın istiyorum. Değeri parayla biçilemez. Onunla aramızda bir bağ var. 24 aylık Hükümdar, bu ırkta yaşayan en büyük köpeklerden. Bunu sadece ben değil, bu işe gönül veren, merak saran kişiler de söyledi." 

20210122-2-46499137-61833892-web.jpg

- "Onlarla zaman geçirmek bana huzur veriyor"

Zamanının büyük bölümünü köpeklerine ayıran Özden, "Gün içerisinde zamanımın yarısını köpeklerimle ilgilenerek geçiriyorum. Onlar çocuklarım gibi oldu. Onlarla zaman geçirmek bambaşka bir şey, bana huzur veriyor. Hedefim köpekleri üretmek, bu ırk köpeklerin soyunu devam ettirmek." diye konuştu. 

20210122-2-46499137-61833891-web.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.