KTO ve n11.com arasında işbirliği

Konya Ticaret Odası’nda düzenlenen “KOBİ’ler İçin E-Ticaret ve E-İhracat Fırsatları” toplantısı n11.com CEO’su Won Yong Jo ve Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) Genel Direktörü Hyun Chul Kim’in katılımıyla gerçekleştirildi. Programda Konyalı KOBİ’lerin e-ticaret ve e-ihracat kapasitesinin artırılması amacıyla KTO ve n11.com arasında işbirliği protokolü imzalandı.

KTO ve n11.com arasında işbirliği

“KOBİ’ler İçin E-Ticaret ve E-İhracat Fırsatları” bilgilendirme toplantısı Konya Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, n11.com CEO’su Won Yong Jo ve Kore Ticaret, Yatırım ve Teşvik Ajansı (KOTRA) Direktörü Hong Seung Min, KOTRA ve n11.com yetkileri ile Konyalı firma temsilcilerinin katıldığı programda KTO ve n11.com arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Toplantının açılışında konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, tüm dünyada işletmelerin ve endüstrilerin “dijital dönüşüm” kavramı ile iş yapma modellerinin büyük ölçüde değişime uğradığı bir süreci yaşadıklarını ifade ederek “Türkiye’de son 5 yıla baktığımızda e-ticaret hacminde ortalama yüzde 33’lük bir büyüme görüyoruz. E-Ticaret 2018’de yüzde 42 oranında bir büyüme oldu ve yaklaşık 60 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Sektörün hızla büyümesine rağmen, e-ticaretin toplam perakende pazarına oranı ise yüzde 5.3 ile gelişmekte olan ülkelerin ortalamasının altında kalıyor. Klasik perakende firmaları ve KOBİ’lerin e-ticarete daha fazla dahil olmaları gerekmektedir. Tüketicilerin de e-ticaret hakkındaki algısının güçlendirilmesi ve dijital okuryazarlığının da geliştirilmesi önemlidir. E-ihracat’a rakamsal olarak baktığımızda Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki payın henüz yüzde 0.3 düzeyinde olduğunu görüyoruz. 2023 yılına kadar bu oranın yüzde 5’e ulaşacağı öngörülüyor. Artık dünyanın hızla yol aldığı e-ticaret ve e-ihracat yarışında Türkiye ve Konya olarak geride kalmamamız gerekir” dedi. 

Başkan Öztürk, “Konya ihracatta çok hızlı ilerleyen ve ilerleme potansiyeline sahip olan bir şehirdir. 2001 yılında sadece 100 milyon dolar olan ihracatımızı 2019 yılı itibariyle 2 milyar doların üzerine çıkaracağız. Büyük firmaları ve KOBİ’leriyle yüze yakın sektörde üretim yapan Konya bugün dünyada 180 ülkeye ürünlerini ulaştırmaktadır.  Hedefimiz Türkiye ihracatındaki yüzde 1,2 olan payımızı yüzde 3 seviyesine çıkarmaktır. Konyalı KOBİ’lerimizin için e-ticaret ve e-ihracatın bir fırsat olduğunu düşünmekte, firmalarımızın küresel pazarlarda söz sahibi olmaları için de önemli bir araç olarak görmekteyiz. Oda olarak sadece firmadan tüketiciye değil, firmadan firmaya yapılan e-ticareti de geliştirmek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

n11.com CEO’su Won Yong Jo ise, “E-ticaret sürekli bir değişim, dönüşüm içerisinde. Bu değişim de müşteri taleplerine göre belirleniyor. Biz de n11.com olarak her geçen gün kendimizi yeniliyor ve büyümeye devam ediyoruz. Konya’da çok önemli bir e-ticaret potansiyeli var. İş birliğinden dolayı Konya Ticaret Odası’na teşekkür ediyorum. Konya Ticaret Odasının 20 bin üyesi var fakat Konya’daki iş ortaklığı sayısı yetersiz. KTO üyelerine sağlayacağımız destek ve teşviklerle inanıyorum ki bu rakam hızlı bir şekilde artacak” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ve n11.com CEO’su Won Yong Jo KTO ve n11.com arsında işbirliği protokolüne imza attılar. Protokole göre 2019 yılı sonuna kadar n11.com’a üye olan firmalara reklam desteği sağlanacak. 

Toplantının devamında Kore Ticaret, Yatırım ve Teşvik Ajansı (KOTRA) Direktörü Hong Seung Min Güney Kore ekonomisi ve ajans faaliyetleri, n11.com uzmanları da “E-Ticaret İpuçları”, “E-Ticarette Toptan Satış” ve “E-İhracat ve Lojistik Süreçleri” konularında sunum yaparak, katılımcıların sorularını cevapladılar.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.