Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Herkes parasını alabilecek

Tazminat reformu için ilk çerçeve hazırlandı. Dört sac ayaklı yeni sistemde fon gelirinin işletilmesi, devlet desteği, tamamlayıcı emeklilik, hakların korunması olacak.

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Herkes parasını alabilecek

Hükümet, 'sosyal tarafların mutabakatıyla' gerçekleştirme sözü verdiği kıdem tazminatıçalışması için düğmeye bastı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonuna ilişkin ilk çerçeveyi hazırladı ve ilgili bakanlık ve kurumlara gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini' vurguladığı kıdem tazminatı konusunda, geçmişteki çalışmalar da dikkate alınarak yeni bir model üzerinde çalışılıyor.

Yeni modelin 4 saç ayağını 'fon gelirlerinin işletilmesi, işverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dahil edilmesi, tamamlayıcı emeklilik, çalışanların haklarının korunması' oluşturuyor.

Fon sistemindeki temel amaç çalışanın gelecekteki maddi durumunu korumak, tüm çalışanların almasını sağlamak, düşük kıdemle işçi çıkarılmasını önlemek olacak. Kıdem primini yatırım araçlarında değerlendirme fırsatı sunulacak. 

Yeni düzenlemeyle birlikte istifa eden de kıdem tazminatı alacak. Bunun için sistemde asgari belli süre kalmak gerekecek.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.