Türk halkının Türk Silahlı Kuvvetlerine olan güven duygusunu pekiştirmek ve gençlerin havacılığa ilgisini artırmak amacıyla kurulan, Hava Kuvvetleri Komutanlığının Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığında konuşlu Türk Yıldızları, akrotim dünyasına kazandırdığı ve başka bir ekibin yapamadığı hareketlerin icra edildiği gösterileriyle adeta Türkiye'nin gökyüzündeki markası oldu.
Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 1](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_1.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 2](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_2.jpg)
Yılda 200'ün üzerinde davet alan, sene içinde 5'i yurt dışı olmak üzere 25 etkinliğe katılan akrobasi timi, kuruluşundan bugüne yurt dışında 24 farklı ülkede 150 etkinlik gerçekleştirdi. Yurt içi ve yurt dışında şimdiye kadar 600'e yakın gösteri yapan ekip, saatte bin kilometre hızın üzerine çıkan ve aralarındaki mesafe bir metreye kadar düşen uçaklarla gökyüzünü kırmızı beyaza boyuyor.
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 3](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_3.jpg)
Yurt içindeki etkinliklerde 42 ilin tarihi ve önemli mekanlarını havadan görüntüleyen ay yıldızlı ekibin, uçakların kokpitinden kaydettiği görüntüler ise izleyenlerin beğenisini kazanıyor.
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 4](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_4.jpg)
Türk Yıldızları'nın Filo Komutanı Albay Ümit Hürüz, AA muhabirine, filo envanterinde 15 NF-5 uçağının yer aldığını ve gösterilerde 8'i pilot 55 kişilik bir ekibin görev yaptığını söyledi.
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 5](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_5.jpg)
Bu yıl timin 30'uncu yılını kutladığını anımsatan Hürüz, "Bugüne kadar yurt içinde 115 farklı yerde 437, yurt dışında ise 24 farklı ülkede 150 olmak üzere toplamda 600'e yakın gösteri icra ettik. Yaptığımız gösterilerde milyonlarca seyirciye ulaşılmıştır." dedi.
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 6](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_6.jpg)
"İNSANLARIN YÜZÜNDEKİ GÜLÜMSEMEYİ VE GURURU GÖRMEK ÖDÜLÜMÜZ OLUYOR
Türk Yıldızları 1 numaralı tim lideri pozisyonunda uçan Binbaşı Kemal Koyunluoğlu ise 2009'dan bu yana filoda görev yaptığını dile getirdi.
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 7](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_7.jpg)
İnsanların nefesini kesen hareketleri icra ederken yaşadığı duyguyu anlatan Koyunluoğlu, "Uçuş sırasında daha çok teknik detaylarla uğraşıyoruz. Yapacağımız hareketlerin zamanlaması, irtifası, sürati, manevraları, giriş ve çıkış noktaları gibi devamlı teknik hesaplama içindeyiz. Kokpitte bunlarla uğraşıyoruz. İndikten sonra güzel bir gösterinin verdiği duyguları o zaman yaşamaya başlıyoruz. İnsanların yüzündeki gülümsemeyi ve gururu görmek ödülümüz oluyor." diye konuştu.
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 8](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_8.jpg)
TÜRK YILDIZLARI İÇİN ÇANAKKALE'NİN ANLAMI BÜYÜK
Koyunluoğlu, sezona 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Çanakkale'de başladıklarını ve bunun kendileri için çok anlamlı olduğunu ifade etti.
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 9](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_9.jpg)
Filoda sol iç kanat 3 numara uçan Binbaşı Kürşat Kömür de başarılı gösteri için yerde yapılan hazırlıkların oldukça önemli olduğunu vurguladı.
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 10](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_10.jpg)
45 DAKİKALIK GÖSTERİ İÇİN GÜNLERCE HAZIRLIK YAPILIYOR
Aksaklık yaşanmaması için detaylı görev hazırlığı yapıldığının altını çizen Kömür, şöyle konuştu:
"Pilot ekibi olarak 45 dakikalık gösteri için 4 gün öncesinden hazırlıklara başlıyoruz. Görev bölgesi için de 15-20 gün öncesinden başvuruların yapılması gerekiyor. Yer hazırlıkları 20 gün öncesinden başlıyor."
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 11](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_11.jpg)
ASİTLİ GIDA TÜKETMİYORLAR
Pilotlardan iç kanat 2 numarada uçan Yüzbaşı Alim Kocaman da uçuş öncesi beslenme ve uyku düzeninin önemine değinerek, "Her istediğimizi yiyip içemiyoruz. Dikkat etmemiz gerekiyor. Asitli gıdalar tüketmiyoruz. 7-8 saat uyumaya özen gösteriyoruz. Her yıl periyodik sağlık muayenesine giriyoruz. Aynı zamanda 4 yılda bir uçuş fizyolojisi muayenesi yapılıyor." dedi.
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 12](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_12.jpg)
Solo 6 numara da uçan Yüzbaşı Gökhan Esen de gösterinin 45 dakika sürdüğünü belirterek, "Sürekli G kuvvetine (ani hız değişimleri ve manevralar sırasında pilotların maruz kaldığı kuvvet) maruz kaldığımız ve stres altında olduğumuz için çok yorucu uçuş oluyor. Dolayısıyla dinlenmeye özen gösteriyoruz. Evde hobi alanlarında stresi atarak bir sonraki göreve hazırlanıyoruz." ifadelerini kullandı.
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 13](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_13.jpg)
Türk Yıldızları Görev Planlama ve Basın Astsubayı Kıdemli Başçavuş Celal Erdemir, "gösterilerin mutfağı"nda günler öncesinden hazırlıkların yapıldığını, akrotimin gücünün yumuşak bir şekilde gösterilmesine katkı verdiklerini aktardı.
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 14](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_14.jpg)
Gösterilerde yaptığı sunumla heyecanı doruk noktaya ulaştıran Üsteğmen Fatih Sağlam ise kusursuz uçuşun en iyi şekilde anlatımı için çaba gösterdiğini söyledi.
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 15](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_15.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 16](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_16.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 17](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_17.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 18](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_18.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 19](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_19.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 20](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_20.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 21](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_21.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 22](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_22.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 23](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_23.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 24](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_24.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 25](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_25.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 26](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_26.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 27](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_27.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 28](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_28.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 29](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_29.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 30](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_30.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 31](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_31.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 32](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_32.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 33](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_33.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 34](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_34.jpg)
![Konya’da konuşlu Türk Yıldızları, 30'uncu yılını kutluyor 35](https://haberdairesi.com/d/gallery/347_35.jpg)