3 çocuğa asgari ücret kadar destek geliyor

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında nüfus artışındaki yavaşlamaya karşı bir dizi tedbir konuşuldu. Bunlar arasında doğum parasının güncellenmesi, 3 çocuklu ailelere 17 bin lira bakım desteği verilmesi de var.

3 çocuğa asgari ücret kadar destek geliyor

Türkiye’de 1965’te 7 olan doğurganlık hızının 2023’te 1,51’e inmesi ve Türkiye’nin bu konuda ilk defa OECD ülkeleri ortalamasının altına düşmesiyle AK Parti, doğum oranını artırmayı öncelikli hedefi olarak belirledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan ve yaklaşık 3 saat süren MYK toplantısında AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Dünyada uygulanan farklı politika setlerine bakıldığında tek seferlik maddi çocuk teşviklerinin çocuk sahibi olma kararını çok fazla etkilemediği, en başarılı sonuçların alındığı uygulamanın kamu destekli çocuk bakım hizmetleri olduğu belirtildi.

ASGARİ ÜCRET KADAR DESTEK VERİLECEK

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre, AK Parti Kadın Kolları Başkanlığının doğum hızının artırılmasına yönelik bazı önerileri şöyle:

Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için yaş sınırının 40’tan 45’e çekilmesi.

"Anne dostu hastane" uygulamalarının yaygınlaştırılması ve devlet hastanelerinde doğumun cazip hale getirilerek doğumun ekonomik ve psikolojik yükünün azaltılması.

Doğum izinlerinden sonra annelere, çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilmesi.

Üç ve daha fazla çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmesi.

Yenidoğan çocuklar için iki yıl süreyle bez ve mama yardımı yapılması.

DOĞUM PARASI GÜNCELLENİYOR

Toplantıda, iki ve daha fazla çocuğu olan ailelere araç ve konut alımı başta olmak üzere vergi indirimleri ve avantajlar sunulması gerektiği belirtildi. Aile ve Gençlik Fonu uygulamasının, kapsamı genişletilerek çocuk teşvikleri için de kullanılabileceği vurgulandı. Ayrıca, doğum parası olarak verilen 1’inci çocuğa 300 TL, 2’nci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamların güncellenmesi talep edildi.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.