Bakan Koca, Bilim Kurulu sonrası açıkladı: 35 yaş üzeri aşılama yarın başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Bakan Koca, 35 yaş üzeri aşılamanın yarın başlayacağını duyurdu.

Yeni normalleşme adımları ne zaman atılacak? Aşılamada seferberlik tam gaz devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası önemli açıklamalar yaptı. 

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Sağlık çalışanlarımız insan üstü gayretlerle çalıştı. Her bir vatandaşımıza bugünlere ulaşmamızda gösterdiği sabır için müteşekkirim.

Son atak aşıyla zaferi getirecek. Aydınlık ve sağlıklı yarınların habercisi gün gibi ortadadır. Aşıyla toplumsal bağışıklığı elde edeceğimiz zaman sayılı günler kaldı. Yarın itibarıyla 35 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımız için aşı randevularını açıyoruz.

Güçlü sağlık altyapımızla ve halkımızın gösterdiği yoğun teveccüh sayesinde toplumsal bağışıklık hedefimize yaklaşıyoruz.

Bugün itibarıyla 1. dozda yaklaşık 23 milyon, 2. dozda 14 milyon olmak üzere toplam uyguladığımız doz sayısı 37 milyonu buldu.

Bu gücün sahibi kimdir sorusunu soranlar oluyor. Bu gücün sahibi elbette devletimizdir. Devletimizin gücü büyüktür. Aşılama kapasitemizin gerçek sınırlarını henüz görmediniz. Yapabiliriz dediğimiz rakamlara ulaştığımız çok yakında göreceksiniz.

Salgını önlemenin en önemli silahı olan yerli aşı konusunda yeni kabiliyetler kazanıyoruz. Bu yaz sadece maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz olmayacak, aynı zamanda salgın haberlerinden kurtulduğumuz da son yaz olacak. Sevdiklerimizle aramızdaki mesafelerden kurtulacağız.

Aşılanmış nüfusumuzu artırmak ne kadar önemli ise, vaka oranlarımızı hızlı şekilde azaltmak da aynı derecede önemli.

Kovid-19 bulduğu imkanları değerlendirme gücünü hala koruyor. Normalleşmede kontrolü kaybettiğimiz zaman varlığını vaka tablolarına yansıtacağını biliyoruz. Vaka, hasta, ağır hasta, vefat oranlarımız tedrici olarak düşüyor. Ancak halen aktif 80 binden fazla vakamız olduğunu göz ardı edemeyiz.

Unutmamalıyız ki zafere en yakın zaman riskin de en yüksek olduğu zamandır. Teyakkuzda olmalı ve asla tedbirleri boş görmemeliyiz.

Hep birlikte verdiğimiz üstün mücadelenin selameti için bu yaz da tedbiri elden bırakmayalım. Sosyal alanlarımızın tamamının aşı ile korunaklı hale geleceği ana kadar riskli ortamlardan uzak duralım.

Birlikten kuvvet doğar atasözünü salgınla mücadelede yaşayarak bir kez daha tecrübe ettik. Mücadeleye her bir bireyin katılımını tesis ettik. Bu hepimizin büyük gayret ve fedakarlıkları ile oldu. Mücadelenin yeni ve son aşaması aşı programımızdır.

Devletimizin gücü ve halkımızın kararlı desteği sayesinde salgın engelini bu yaz aşacağız. Gelecek hafta sizlerle salgının önemli istatistiklerini ve bize ödettiği bedelin sağlıktaki karşılığını göstermek üzere bir toplantı yapacağım. Bugünlere nasıl geldiğimizi ve ardımızda bıraktıklarımızın neler olduğunu asla unutmamamız gerekiyor. Dünü unutarak yarını inşa edemeyiz.

Son sözüm son günlerdeki tek söz ve ricam; lütfen en kısa sürede aşınızı olun."

Haber Dairesi

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.