Bereket Konya'yı sardı

Karatay Belediyesi, Muharrem Ayı ve Aşure Günü dolayısıyla Aziziye Camii önünde vatandaşlara aşure ikramında bulundu. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, aşurenin dayanışmanın ifadesi, birlik ve beraberliğin simgesi olduğunun altını çizerek, “Asırlardır farklılıklarını ahenk içinde güzel bir tada dönüştüren milletimizde, inşallah bu etkinliklerle de birlik ve beraberliğimiz daha da pekişecektir” dedi.

Bereket Konya'yı sardı

Karatay Belediyesi, birlik beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneğinin yaşandığı “Muharrem Ayı”nda vatandaşlara aşure ikramında bulundu.

Kazanın başına geçen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, kendi elleriyle hemşehrilerine Aşureyi ikram etti.

Başkan Kılca, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Muharrem ayı ve aşure gününün önemine değindi.

BU AYIN ÜMMETİMİZ İÇİN ÇOK FARKLI BİR ÖNEMİ VAR

Başkan Hasan Kılca, “Ümmetimiz için büyük önem arz eden Muharrem Ayı’na girdik. Muharrem ayı, birçok peygamber ve ümmetleri için hayırlı olaylara vesile olan önemli bir ay olarak biliniyor. İslam tarihinde bir dönüm noktası olan, alemlere Rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) hicreti esas alınarak, Hicri yılbaşı kabul edilen Muharrem ayına yeniden ulaşmanın sevinci içerisindeyiz. Muharrem ayı ve aşure gününün inanç tarihimizde önemli bir yeri vardır. Ortak hafızamızda yer eden Hazreti Hüseyin ve pek çoğu Ehl-i Beyt’ten olan 70 kişinin Kerbela Çölü’nde hunharca şehit edilmesi, Muharrem Ayı’nda gerçekleşmiştir. Bu vesileyle Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa'yı (S.A.V), Serdarı Şüheda Hz. Hüseyin'i ve Ehl-i Beyt’i bir kez daha hürmetle yad ediyorum” ifadelerini kullandı.

BU GÜNLER SAYESİNDE BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ DAHA DA PEKİŞİYOR

Aşurenin içerisinde çeşit çeşit yiyeceklerin bulunduğunu, söz konusu yiyeceklerin her birinin de tadının farklı olmasına rağmen aynı kazanda pişirildiğinde apayrı bir tat oluşturduğunu belirten Başkan Hasan Kılca, sözlerini şöyle tamamladı:

“İşte insanlar da çeşit çeşittir. Nasıl aşurede birleşen yiyecekler aşureye güzel bir tat veriyorsa, her çeşit inançtan, kültürden, etnik yapıdan insan da bir araya geldiğinde, birlik olduğunda aynı aşurede olduğu gibi bambaşka bir güzellik kazanıyor. Milletimiz de işte aşure misali asırlardır farklılıklarını ahenk içinde çok güzel bir tada dönüştürüyor. Karatay Belediyesi olarak bizler de bu kıymetli ayda bu anlayışla birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek amacıyla hemşehrilerimize aşure ikram ettik. Ben, bu vesileyle Muharrem Ayı’nın tüm İslam âlemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.