Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Arafat'ta vakfe duasını yaptırdı

İslam aleminin kalbi Kurban Bayramı öncesi kutsal topraklarda atıyor. Bugün Mekke’de bulunan 2 milyondan fazla hacı adayı Arafat’ta mahşeri canlandırdı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, vakfe duasında Gazze’deki mazlumlar için de niyazda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Arafat'ta vakfe duasını yaptırdı

Hacı adayları Kurban Bayramı arefesinde Hazreti Adem ile Hazreti Havva'nın yeryüzünde buluştuğu ve ilk tövbenin kabul edildiği Cebel-i Rahme'de buluştu.

İhramlarıyla adeta mahşeri canlandıran hacı adayları hava sıcaklığının 45 dereceyi aştığı Arafat bölgesinde, telbiyeler ile yüce yaratandan af diledi ve başta Gazze olmak üzere zulüm altındaki inananların kurtuluşu için dua etti.

ERBAŞ VAKFE DUASI YAPTI

Öğle ve ikindi namazlarının birleştirilerek (Cem-i takdim) kılınmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından Vakfe Duası yapıldı.

Erbaş, vakfe duasında, bu yıl da Arafat'ta bulundukları için Allah'a şükrederek, dualarının kabul edilmesini diledi.

ARAFAT'TA MAHŞER PROVASI

"Şehirlerin anası" Mekke'ye, münevver şehir Medine'ye, kutsal emanet Kudüs'e selam gönderen Ali Erbaş, "Ey mülkün sahibi, kainatın hakimi, devletimizi, milletimizi, ezanımızı, bayrağımızı ilelebet payidar eyle. Milletimizin bekasını sarsacak, huzur ve kardeşliğimizi bozacak her türlü dahili ve harici düşmanlardan memleketimizi halas ve emin eyle. Ülkemizi zayıf düşürmeye çalışanlara, istiklal ve istikbalimize kastedenlere, varlığımıza ve vatanımıza göz dikenlere fırsat verme. İslam'ın yüce değerlerini, çirkin emelleri için kullananlardan, istismar edenlerden sana sığınıyoruz. Zalimlerin, hainlerin, kafirlerin, münafıkların kurdukları tuzakları kendi başlarına ma'kus eyle Allah'ım" dedi.

diyanet-isleri-baskani-ali-erbas-arafatta-vakfe-duasini-yaptirdi.webp

Birlik ve beraberliğin, huzur ve kardeşliğin daim olması temennisinde bulunan Erbaş, "Bölünüp parçalanmaktan, dağılıp bozulmaktan, ayrılığa düşüp güçsüz kalmaktan bizleri muhafaza eyle. Bildiğimiz ve bilemediğimiz düşmanlara karşı bize feraset, dirayet ve güç ver Allah'ım. Bize güç ver ki onurumuz, harim-i ismetimiz çiğnenmesin. Bize güç ver ki mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değmesin. Bize güç ver ki gök kubbemizde yankılanan ezanlarımız dinmesin. Bize güç ver ki bağımsızlığımızın sembolü al bayrağımız göklerden inmesin Allah'ım" ifadelerini kullandı.

diyanet-isleri-baskani-ali-erbas-arafatta-vakfe-duasini-yaptirdi-002.webp

"GAZZE, YETİMLERİN, ÖKSÜZLERİN YURDUNA DÖNDÜ"

Bugün farklı coğrafyalarda hayatı zindana çevrilen Müslümanların, mazlumların feryadı arşa dayandığını dile getiren Ali Erbaş, şunları kaydetti:

"İnsanlığı, hukuku ve ahlakı hiçe sayarak dünyayı yaşanmaz hale getirenlerin kötülükleri ayyuka çıktı. Nice Müslüman zulme uğradı. Nice İslam toprağı kana bulandı. Nice bebekler katledildi. Nice anneler gözyaşına boğuldu. Çevresini mübarek kıldığın Mescid-i Aksa şimdi garip. Gazze, yetimlerin, öksüzlerin yurduna döndü. Yangın yeri oldu yüreklerimiz. Gözü yaşlı annelerin hüzünlü dualarıyla, yetim çocukların yürek yakan hıçkırıklarıyla Sen'den niyazda bulunuyoruz. İnsanlık için, alem-i İslam için Sen'den yardım niyaz ediyoruz. Bize katından bir rahmet gönder ve bize bir çıkış yolu göster Allah'ım. Bize katından bir rahmet gönder ve bize bir çıkış yolu göster Allah'ım. Ey zalimleri alçaltan ve zillete düşüren Rabb'imiz. Kadın-erkek, çoluk-çocuk demeden katliam yapanları sana şikayet ediyoruz. Haddi aşanları, kendilerine zillet damgası vurulmuş olanları sana şikayet ediyoruz. Sen, mazlumların yardımcısı, zalimlerin hasmısın. Bu zalim ve azgınlara karşı masumlara, mahzunlara ve mazlumlara medet eyle Allah'ım.

diyanet-isleri-baskani-ali-erbas-arafatta-vakfe-duasini-yaptirdi-001.webp

Ey darda kalanların imdadına yetişen Rabb'imiz, bize rahmetinle nazar eyle. Ümmet-i Muhammed'e bu şiddetten, bu zulmetten azade bir hayat bahş eyle. Haksız, vicdansız, hukuksuz ve insafsız saldırılara maruz kalan Filistinli kardeşlerimize yardım eyle Allah'ım. Dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun ezilen, açlık, kıtlık ve sefalet çeken çaresizlere yardım eyle Allah'ım. Mazlumlara imdat eyle Allah'ım. Masum ve mazlumların ahını zalimlerde bırakma Allah'ım. Masum ve mazlumların ahını zalimlerde bırakma Allah'ım."

diyanet-isleri-baskani-ali-erbas-arafatta-vakfe-duasini-yaptirdi-003.webp

Akşam saatlerinde Arafat'tan ayrılacak hacı adayları, daha sonra Müzdelife'ye geçecek. Burada akşam ve yatsı namazlarını yatsı vaktinde birleştirerek "Cem-i tehir" yapacak hacı adayları, Müzdelife vakfesini yapacak.

Müzdelife'de şeytana atılacak taşları toplayacak hacı adayları, daha sonra Mina'daki "Cemerat" bölgesine hareket edecek. Kurban Bayramı'nın birinci günü hacı adayları, "Büyük şeytana" yedi taş atacak. Hacı adayları şeytan taşlama, kurban kesimi ve tıraş olmalarının ardından ihramdan çıkacak, ilk fırsatta farz olan ziyaret tavafı ve haccın sa'yını ifa edecekler. Böylece hac farizasını tamamlamış olacaklar.

Hacılar, bayramın ikinci ve üçüncü günü yine aynı bölgede sırasıyla "küçük, orta ve büyük" şeytana 7'şer taş atacak. Hacılardan, daha önce gitmeyenler Medine'ye giderek ibadet ve ziyaretlerini burada sürdürecek. Mekke'den ayrılacak olan hacılar ise yapacakları veda tavafı ile Kabe'ye ve şehre veda edecek.

diyanet-isleri-baskani-ali-erbas-arafatta-vakfe-duasini-yaptirdi-004.webp

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.