Konya'da evleri sular altında kalacak vatandaşlar için yeni bir mahalle kuruldu

Konya’nın Hadim ilçesi Dedemli mahallesi yapımı tamamlanan ve su tutmaya başlayan Bozkır Barajı’nın suları altında kalacak. Dedemli sakinleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Meram ilçesinde kurulan yeni yerleşkeye taşınacak.

Konya'da evleri sular altında kalacak vatandaşlar için yeni bir mahalle kuruldu

Konya kent merkezine uzaklığı 130 kilometre olan Dedemli Mahallesi taşınma için gün saymaya başladı. Göksu Nehri üzerinde yapımı tamamlanan 8 kilometre uzaktaki Bozkır Barajı’nın su tutmaya başladı.

g3.jpg

Dedemli Mahallesi’nde evleri sular altında kalacak 428 hak sahibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından merkez Meram ilçesi Çarıklar Mahallesi’nde kurulan yeni yerleşkeye taşınacak.

g10.jpg

Konya Büyükşehir Belediyesi de yeni yerleşkede su ve kanalizasyon şebekesi çalışmalarını tamamlandı. Yol yapım çalışmalarının sürdüğü mahallede, 225 bin metrekare parke, 50 bin metre bordür, yağmur suyu oluğu ve drenaj hat çalışması da gerçekleştiriliyor. Hadim ilçesi Dedemli Mahallesi’nden önümüzdeki aylarda yeni yerleşkeye taşınmaların gerçekleşmesi bekleniyor.

g2.jpg

‘TOROSLARIN TEPESİNDE TAŞI SIKIP SUYUNU ÇIKARAN İNSANLARIZ’

Taşınma gerçekleştiğinde devlet desteğiyle ülke ekonomisine ve Konya bütçesine katkı sağlayacak işler yapabileceklerini söyleyen Dedemli Mahallesi sakinlerinden Mustafa Güven (45) “Gittiğimizde devlet bizi mağduriyet kredisinden yararlandırırsa biz ülke ekonomisine ve Konya bütçesine katkı yapmak istiyoruz.

g7.jpg

Bizler girişimci insanlarız. Torosların tepesinde taşı sıkıp suyunu çıkaran insanlarız. Devlet bize bir imkan sunarsa, biz sonuna kadar ülke ekonomisine katkı sunarız. Tabi bunun bir de üzücü tarafı var. Doğup büyüdüğümüz yerde hayatımız geçmişimiz sular altında kalıyor” dedi.

g9.jpg

‘ÇOCUKLARIMIZ İÇİN İYİ OLACAK’

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan Dedemli Mahalle sakinlerinden Ali Bayram da (48) “Çocuklarımız için daha iyi olacak. Çocuklarımızı buradan Konya’ya gönderdiğimiz zaman çocuk yurtta kalıyor, aile burada kalıyor. Çocuklarımızın eğitimi için güzel olacak. Gençler için de iş imkanı olarak iyi olacak. Ama biz tarım ve hayvancılık, arıcılık yapıyoruz. Orada bunları sürdürmemiz gerekiyor. Buradaki insanların bildiği işleri yapması lazım. Devletimizin bizlere de istihdam yaratmasını istiyoruz” diye konuştu. 

g4.jpgg1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.