Konya'da uluslar arası kongre! Selçuk'ta düzenleniyor

Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi  tarafından, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü, TÜBİTAK, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi desteğiyle 2. Uluslararası Avrasya Mikoloji Kongresi (EMC’19) düzenlendi.

Konya'da uluslar arası kongre! Selçuk'ta düzenleniyor

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleşen kongreye; Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Kongre Başkanı Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gıyasettin Kaşık, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Küçüködük, Ahmet Asan, Mitko Karadelev, Boris Assyov, Yusuf Uzun, akademisyenler  katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Kongre Başkanı Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gıyasettin Kaşık, “Ülkemizde, ilki Manisa’da yapılan Mikoloji kongresini 2’ncisi Uluslarası Mikoloji Kongresi’ni Konya’da gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Mikoloji konusunda bütün bilim insanlarının bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunması, bu alanın gelişmesi için önemli bir aşama ,önemli bir konudur. Kongremizde normal bildirilerin dışında bir de bir ‘Mikoloji ve Geleceği’ isimli oturum yapmayı planladık. Üniversitemiz açısından baktığımızda  Türkiye’de 1989’da ilk  Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezinin kurulduğu üniversitedir. Ordan bu yana çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle son dönemde  Rektörümüz Prof. Dr.  Mustafa Şahin’in katkılarıyla önemli derecede alt yapımızı tamamlamış bulunmaktayız. Fen Fakültesi Dekanının da bize sağladığı alan imkanıyla yerleşim açısından Fen Fakültesinin epey bir kısmını kullanıyoruz. Böyle olunca  mantarcılıkta Türkiye’de sözü edilen yer olduk. Sözlerimi sonlandırırken özellikle Rektörümüz  Prof. Dr. Mustafa Şahin’e, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet  Kağan Karabulut’a, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Fen Fakültesi Dekanımıza, TÜBİTAK’a kongremize desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezinin Türkiye’nin ilklerinden biri olduğunu ifade eden  Fen Bilimleri Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Mustafa Küçüködük,  2. Uluslararası Avrasya Mikoloji Kongresi’nin hayırlı olmasını dileyerek başta Rektör Prof.Dr. Mustafa Şahin olmak üzere düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, “Selçuk Üniversitesi büyük bir üniversite. Örgün eğitimde öğrenci sayısıyla 2. büyük üniversitedir. Bu üniversitenin Fen Fakültesi de en köklü fakültelerimizden bir tanesidir. Bu fakültemizde de çok kıymetli hocalarımız güzel işler yapıyolar. Bu kongrede onların düzenlediği uluslararası kongrelerden bir tanesidir. 2. Uluslararası Avrasya Mikoloji Kongresinin başarılı  geçmesini diliyorum” dedi.

Açılış programında plaket takdimi gerçekleştirildi.

Davetli konuşmacılar oturumunda; Ahmet Asan, Mitko Karadelev, Boris Assyov ve Yusuf Uzun sunumlarını gerçekleştirdiler.

2. Uluslararası Avrasya Mikoloji Kongresi 3 gün boyunca devam edecek.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.