Postmodern darbe’nin üzerinden 27 yıl geçti

Sincan sokaklarında tanklar yürüdü, başörtülü öğrenciler okullara alınmadı. "Bin yıl sürecek" dendi. 28 Şubat 1997'de tarihe kara leke olarak geçen Postmodern darbe, bundan tam 27 yıl önce yapıldı. O utanç günleri unutulmadı.

Postmodern darbe’nin üzerinden 27 yıl geçti

Demokrasiyi postallarıyla çiğnediler. Hakları gasp ettiler. Hafızalardan silinmeyecek izler bıraktılar. "Bin yıl sürecek" dendi ama öyle olmadı.

1995 genel seçimlerinde Refah Partisi sandıktan birinci parti çıktı. Refah-Yol hükümetine giden süreç hızlandı. Artık Necmettin Erbakan'a Başbakanlık yolu açılmıştı.

ÜNİVERSİTELERDE BAŞÖRTÜSÜ ZULMÜ

Seçim sonrası Erbakan ve Refah Partisi için kolay olmadı. Merhum Necmettin Erbakan'ın Başbakan, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in ise Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldığı hükümet, "rejimi tehdit ettiği" iddiasıyla tartışmaların odağı oldu.

Artık en çok duyulan kelime irticaydı. Fişlemeler yapılıyor, başörtülü öğrenciler okullara alınmıyor, ikna odalarında aşağılanıyordu.

postmodern-darbenin-uzerinden-27-yil-gecti.jpg

"KUDÜS GECESİ"NE SORUŞTURMA

Darbeciler doğrudan silah yerine medyayı bir silah olarak kullandı. Aczimendiler, Fadime Şahin ve Müslüm Gündüz olayları kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Başbakanlık Konutu'ndaki iftar ve Sincan'daki Kudüs gecesi, darbe heveslilerinin iştahını kabarttı.

postmodern-darbenin-uzerinden-27-yil-gecti-007.jpg

"DEMOKRASİYE BALANS AYARI"

28 Şubat sürecinde hafızalara kazanan "Sincan'dan tankların geçmesi" olayı yaşandı. Yaşanan gelişmeler üzerine harekete geçen dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener, Sincan'dan tankların geçtiği gün Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ı görevden uzaklaştırdı. Ankara DGM'de sorgulanan Yıldız, beraberindeki 9 kişiyle "yasa dışı silahlı çeteye yardım, halkı kin ve düşmanlığa tahrik" iddiasıyla tutuklandı.

postmodern-darbenin-uzerinden-27-yil-gecti-008.jpg

DÖNEMİN EN UZUN MGK TOPLANTISI YAPILDI

Tarihe geçen o kritik Milli Güvenlik Kurulu'ndan 24 gün önce Sincan sokaklarına 20 tank 15 zırhlı araç çıkarıldı. Demokrasiye balans ayarı yapmışlardı kendilerince. Tankların sesi artık darbenin ayak sesleriydi.

postmodern-darbenin-uzerinden-27-yil-gecti-009.jpg

Sürece adını veren toplantı, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında 28 Şubat 1997'de Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Toplantı 8 saat 45 dakika sürdü. Necmettin Erbakan, Başbakanlıktan istifa etti. Ardından Refah Partisi kapatıldı.

postmodern-darbenin-uzerinden-27-yil-gecti-006.jpg

BAŞÖRTÜLÜ VEKİL MECLİS’TEN KOVULDU

Erbakan ve bazı parti yöneticilerine siyaset yasağı konuldu. Türkiye, milletin oyuyla seçilmiş başörtülü milletvekilinin Meclis'ten nasıl kovulduğuna şahit oldu.

postmodern-darbenin-uzerinden-27-yil-gecti-003.jpg

ERDOĞAN OKUDUĞU ŞİİR NEDENİYLE HAPİS YATTI

Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, okuduğu şiir nedeniyle hapis yattı. Erdoğan'ın Pınarhisar Cezaevi'nde kurduğu "Bu şarkı burada bitmez çünkü biz bir maraton koşucusuyuz "cümlesi ise artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının ipuçlarını veriyordu.

postmodern-darbenin-uzerinden-27-yil-gecti-004.jpg

İkna odaları, üniversitelerde ve kamu kurumlarında yaşanan mağduriyetler... Tüm bunlar, yıllarca çözüm bekleyen en önemli sorunlar olarak ülke gündemini işgal etti. Başörtüsü yasağı AK Parti döneminde kaldırıldı. Çağ dışı yasak nedeniyle işinden ve eğitiminden olanlara hakları verildi.

postmodern-darbenin-uzerinden-27-yil-gecti-005.jpg

postmodern-darbenin-uzerinden-27-yil-gecti-001.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.