Ülke genelinde okul çevreleri ve servis araçları denetlendi!

Emniyet ve jandarma ekipleri 81 ilde eş zamanlı ‘Okul Çevreleri ile Servis Araçları Denetim Uygulaması’ yaptı. Uygulamada 2 bin 303 sürücüye cezai işlem uygulanırken, eksikliği tespit edilen 346 okul servis aracı trafikten men edildi.

Ülke genelinde okul çevreleri ve servis araçları denetlendi!

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimler tarafından “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri ile Servis Araçları Denetim Uygulaması’’ gerçekleştirildi.

Uygulama ile mevcut huzur ve güven ortamının devamını sağlamak, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite çağındaki çocuk ve gençleri her türlü suçtan uzak tutmak, korumak, öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlamak, okullar çevresinde bulunan umuma açık yerleri denetlemek, çocukların dilendirilmesini önlemek, aranan şahısları yakalamak ve suç unsurlarını ele geçirmek amaçlandı.

2 bin 303 okul servis aracı ve sürücüsüne cezai işlem uygulandı

Ülke genelinde eş zamanlı olarak 46 bin 796 personelin katılımı ile yapılan uygulamada; 30 bin 895 okul servis aracı denetlendi. “Okul Servis Araçları Yönetmeliğine Uymamak”, “Emniyet Kemeri Takmamak”,  “Fazla Yolcu Taşımak” ihlalleri başta olmak üzere toplamda 2 bin 303 araç ve sürücüsüne cezai işlem uygulandı. Eksikliği tespit edilen 346 okul servis aracı trafikten men edildi.

Ayrıca; 16 bin 459 okul çevresi kontrol edildi. Okul çevreleri ile öğrenci yurtlarına yakın alanlarda bulunan park ve bahçeler, metruk binalar, alkol, özellikle açık veya paket olarak tütün mamülleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları vb. umuma açık yerlerde yapılan denetimlerde 34 bin 732 umuma açık yer kontrol edildi. 481 işyeri hakkında ve paket açılarak adet şeklinde sigara satışı yapan 11 işyeri hakkında idari işlem yapıldı. Umuma açık yerlerde bulunan 338 bin 943 şahıs sorgulandı.

Aranan 946 şahıs yakalandı

Uygulama sonucunda 9 uyuşturucu suçları, 5 cinsel suçlar, 26 yaralama, 19 hırsızlık, 16 dolandırıcılık, 19 tehdit, 5 hakaret, 27 kayıp çocuk, 673 yoklama kaçağı-bakaya, 147 diğer suçlardan olmak üzere toplam 946 aranan şahıs yakalandı. Dilencilik ile ilgili herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı.

Denetimlerde 6 adet ruhsatsız tabanca, 5 adet av tüfeği, 93 adet mermi/fişek, 7 adet kesici/delici alet ile (3) adet kurusıkı tabanca ele geçirildi.

Ayrıca uygulamada 6 gr eroin, 174 gr. esrar, 21 gr. sentetik uyuşturucu, 71 adet sentetik uyuşturucu hap, 2 bin 324 paket kaçak sigara, 21 bin 540 adet tütün doldurulmuş macaron ve 389 bin 42 gr. macarona doldurulmak üzere kıyılmış tütün bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.