Vali Toprak Selçuk Üniversitesi'nde ziraat seralarını gezdi

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesini ve uygulama seralarını gezdi.

Vali Toprak Selçuk Üniversitesi'nde ziraat seralarını gezdi

Vali Toprak’a Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara ve Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri eşlik etti.

Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından Vali Cüneyit Orhan Toprak’a Ziraat Fakültesi ve uygulama seraları hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Bitki hastalıklarıyla mücadele ve Moleküler Bitki Bakteriyolojisi laboratuvarı hakkında Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kubilay Kurtuluş Baştaş; tarla bitkileri tahıllar ve yemeklik baklagiller hakkında Prof. Dr. Ercan Ceyhan; tarla bitkileri ve  endüstri bitkileri hakkında Prof. Dr. Fikret Akınerdem  bilgi verdi.

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Bitki Islahı ve Tohumculuk Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Tarla Bitkileri Bölümü tarafından ülkemizde bitki ıslahı konularında yerli çeşitler geliştirilmesi, tohumluk üretimi ve teknolojisinin öğretilmesi, etik kurallara uyulması ve ıslahçı haklarının hem kurum hem de kişisel bazda korunması; yeni teknolojilerin izlenerek ıslahçılara kazandırılması, buna bağlı olarak sürekli yeni bitki çeşitlerinin tescil edilerek tohumculuk sektörüne ve çiftçilere ulaştırılması, Bitki ıslahı ve diğer tarım kollarında yurt içi AR-GE faaliyetlerinin özendirilmesi, mesleki eğitimin ve insan kaynağının geliştirilmesi, ülke içinde ve uluslararası bilimsel ve teknik işbirliklerinin artırılması, tüketici, gıda sanayicisi ve tohum üreticisi tercihi hedef alınan bitki ıslah sisteminin egemen kılınarak ülkemizin bitki ıslahı ve tohumluk üretimi açısından hedefleri olan bölgesel bir güç haline gelmesi için yapılan çalışmalar Vali Cüneyit Orhan Toprak’a Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ercan Ceyhan, Prof. Dr. Fikret Akınerdem, Doç. Dr. Kubilay Kurtuluş Baştaş  tarafından anlatıldı.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.