Yeni kısıtlamalar için karar günü! Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor

Koronavirüs vakalarındaki artışın durdurulamaması dikkatleri bugün toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesine çevirdi. Hafta içi sokağa çıkması da dahil bir çok önlemin ele alındığı toplantı sonunda Erdoğan'ın açıklama yapması bekleniyor.

Yeni kısıtlamalar için karar günü! Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor

Koronavirüs vaka ve vefat sayılarının salgının başından bu yana en yüksek rakama ulaşması, endişeyi artırdı.

Geçtiğimiz günlerde alınan ek tedbirlerin yeterli olmaması, yeni kısıtlamaların geleceğinin sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçtiğimiz cuma günü gazetecilere, "Yeni tedbirler almaya mecburuz" demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine’de yeni önlemler konuşuluyor. Toplantı sonrasında alınan kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

2020/10/20/cumhurbaskanligi-kabinesi-001.jpg

İŞTE BİLİM KURULUNUN ÖNERİLERİ

Toplantıda Bilim Kurulunun tavsiyesi kapsamında alınabilecek muhtemel kısıtlama kararları şu şekilde:

HAFTA İÇİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELEBİLİR

Özellikle vaka ve vefatların ciddi şekilde arttığı şehirlerde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının hafta içi de uygulanması gündeme gelebilir. 81 ile de getirilebileceği belirtilen bu kısıtlamanın öncelikli şehirler ile başlatılma ihtimali de bulunuyor.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT KISITLANABİLİR

Birçok ilde nüfusa oranla beklenen koronavirüs vaka artışı hesapların çok üzerinde çıkarken, bu durum şehirler arası seyahat kısıtlamasını gündeme getirdi. Toplantı kapsamında alınması beklenen kararlardan biri de şehirler arası seyahat kısıtlaması olacak.

HES KODUNUN KULLANIMINA AĞIRLIK VERİLECEK

Koronavirüsle dijital mücadele de kabine toplantısının gündem maddelerinden biri. Bireysel olarak her bir vatandaşın kaydının tutulması ve takibinin yapılabilmesi için uygulanan dijital önlemler için de yeni tedbirler alınması gündemde. Bu kapsamda tüm illerde pazar, çarşı ve iş hanları gibi toplu bulunulabilecek alanlara Hayat Eve Sığar (HES) kodu olmayanların girmesi yasaklanacak.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI İÇİN GÜN SINIRLAMASI

Son olarak gündemdeki tedbirlerden biri de risk grubunda olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara uygulanan kısıtlama. Bu grubun her gün dışarı çıkabildiği 3 saatlik sürenin azaltılması ya da gün bazında kısıtlanması bekleniyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.