1,5 asır önce Konya Valisinin geçtiği tarihi köprü restore ediliyor

Konya-Aksaray-Niğde yol ayrımında bulunan Osmanlı dönemine ait Karasu Köprüsü, restore ediliyor. 1,5 asır önce Konya Valisi Ferid Paşa’nın geçtiği tarihi köprü yeniden ayağa kaldırılacak, Aksaray kültür envanterine kazandırılacak.

1,5 asır önce Konya Valisinin geçtiği tarihi köprü restore ediliyor

Aksaray-Konya-Niğde yol ayrımında Karasu Deresi üzerinde bulunan tarihi köprü aslına uygun olarak restore edilerek Aksaray kültür envanterine kazandırılıyor. Zaman içerisinde sel felaketlerinde zarar gören köprü yapılacak restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ayağa kaldırılacak.

Osmanlı dönemine ait Karasu Köprüsü yaklaşık olarak 13,50 metre uzunluğunda. Köprünün büyük kemer açıklığı 3,80 metre, küçük kemer açıklığı ise yaklaşık 2,40 metre. Genişliği 4,26 metre ve kesme taş ile moloz taş malzemeden inşa edilen Karasu Köprüsünde yapılacak restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor.

15-asir-once-konya-valisinin-gectigi-tarihi-kopru-restore-ediliyor.jpg

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, “Ecdat yadigarı tarihi camilerimizi, türbelerimizi, konaklarımızı, çeşmelerimizi, köprülerimizi ve diğer tüm tarihe şahitlik etmiş mekanlarımızı aslına uygun restore ederek gelecek kuşaklara taşınmasına özen gösteriyoruz. Aksaray’ın kendisine has tarihi ve kültürel zenginliklerini bu tür projeler ve yatırımlarla günümüzden gelecek nesillere taşımak adına elimizden geleni yapıyoruz. Bölgemizin tarihi yapısını korumak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışıyoruz” dedi.

15-asir-once-konya-valisinin-gectigi-tarihi-kopru-restore-ediliyor-001.jpg

1863 tarihinden önce yapılan Karasu Köprüsü Aksaray’da meydana gelen taşkın sonucu tamamen yıkılmasının ardından 1863 yılında yeniden inşa edildi.

Konya Valisi Ferid Paşa'nın (1889-1902) Aksaray’a yaptığı bir seyahat esnasında köprünün olduğu yoldan geçtiği kayıtlarda bulunuyor.

15-asir-once-konya-valisinin-gectigi-tarihi-kopru-restore-ediliyor-002.jpg

15-asir-once-konya-valisinin-gectigi-tarihi-kopru-restore-ediliyor-003.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum