Akaryakıtta yeni fiyatlandırma dönemi bugün başladı

EPDK'nin farklılaştırılmış akaryakıt ürünlerinin istasyonlarda aynı fiyata satılmasına ilişkin Kurul kararı bugün yürürlüğe girdi. İşte düzenleme sonrası Konya’daki güncel akaryakıt fiyatları.

Akaryakıtta yeni fiyatlandırma dönemi bugün başladı

Akaryakıt fiyatlandırmasında yeni dönem başladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) Kurul kararına göre, bugün itibarıyla akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda, farklılaştırılmış olsun veya olmasın aynı tür akaryakıt için fiyat farkı uygulanmayacak.

Akaryakıt istasyonlarında "95 oktan benzin ve dizel, ultra force (ultra kuvvet), power (güçlü), fuelsave (yakıt tasarruflu), VMax, VPro" gibi ifadelerle farklı fiyatlarla ürün satışı yapılmayacak.

EPDK'den yapılan açıklamada, dağıtıcı lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebileceği ancak bu özelliklerin fiyatı değiştirmeyeceği belirtildi.

Açıklamada, tüketici nezdindeki belirsizliklerin önüne geçilmesinin, dağıtıcı ve bayilerin operasyonlarında kolaylık sağlanmasının amaçlandığı karara ilişkin, "Türkiye'de yaklaşık 13 bin bayi ile tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçları en yüksek hizmet ve kalite standartlarıyla karşılanmaktadır. Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile akaryakıt bayilerinde ve Depo Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile de akaryakıt dolum terminallerinde kalite izlemesi aralıksız olarak sürdürülmektedir" ifadesine yer verildi.

EPDK, dağıtıcı lisansı sahiplerinin yüzde 0,5'i geçmemek kaydıyla akaryakıtların özelliklerini iyileştirmeye yönelik çeşitli katkı maddelerini ürüne ekleyebildiğini belirterek, bu işlem için kullanılacak katkı maddelerine ilişkin dağıtıcı lisansı sahiplerinin EPDK'yi bilgilendirme ve gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını kaydetti.

2023/10/06/motorine-buyuk-indirim-geliyor-iste-konyadaki-guncel-fiyatlar.jpg

KONYA’DA GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Yıldız Petrol'den alınan bilgiye göre; Konya’daki güncel akaryakıt fiyatları 15 Mayıs 2024 itibarıyla şöyle:

Benzinin litresi 44 lira 27 kuruştan satılıyor.

Motorinin litre satış fiyatı 41 lira 81 kuruş.

LPG otogaz fiyatı ise ortalama 20 lira 50 kuruş.

LPG'de fiyatlar, bayiler arasında farklılık gösterebiliyor.

2023/09/13/benzin-motorin-otogaz-zam-indirim-002.jpeg

 Editör
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.