Bakan Kurum: Konya'yı dünyanın en güzel şehirlerinden birisi yapacağız

Konya'da Toplu Temel Atma ve Açılış Töreni'ne katılarak şehir için için büyük hayaller taşıdığını anlatan Bakan Kurum, "Konya'yı sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi yapacağız. Çünkü bu şehir bunu fazlasıyla hak ediyor." dedi.

Bakan Kurum: Konya'yı dünyanın en güzel şehirlerinden birisi yapacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Mevlana Meydanı ve çevresi yeni çehresine kavuştuğunda, İngiltere'de sanatın ve kültürün simgesi Trafalgar Meydanı, Almanya'da özgürlüğün simgesi Berlin Meydanı, Semerkant'ta ilmin ve sanatın simgesi Registan Meydanı, Saraybosna için Tarihi Başçarşı Meydanı neyse, Türkiye için de dünya için de sevginin, hoşgörünün, vefanın ve vuslatın simgesi Mevlana Meydanı olacaktır." dedi.

20210115-2-46375497-61585110-web.jpg

Kurum, Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen Konya Toplu Temel Atma ve Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, geçen hafta hayatını kaybeden, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın yakın çalışma arkadaşı Ali Güneri'ye rahmet diledi.

Ali Güneri'nin Milli Görüş hareketinin başladığı ilk günden beri merhum Erbakan'ın yanında olduğunu anımsatan Kurum, "Erbakan Hocamız da sarsılmaz milli duruşuyla ülkemizin yetiştirdiği en kıymetli liderlerden biriydi. Tekrardan Erbakan Hocamıza ve onun en büyük yol arkadaşlarından olan Ali Güneri ağabeyimize Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

20210115-2-46375497-61585115-web.jpg

Kurum, Konya'yı başta çevre ve şehircilik olmak üzere, ticaretten sanayi ve tarıma, eğitimden sağlık, ulaşım ve kültüre kadar her alanda daha zengin ve müreffeh bir noktaya taşımak için var güçleriyle çalıştıklarını vurguladı.

İlkini Konya'da başlattıkları, "2023'e Doğru Güçlü Şehirler Güçlü Türkiye" programıyla yatırımları, müjdeleri bu salonda paylaştıklarını anımsatan Kurum, "Hamdolsun, o gün sizlere verdiğimiz sözleri bugün tutuyoruz. Projelerimizin temellerini atıyor, açılışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Sadece Konya'da, Türkiye'de değil, dünyada örnek gösterilecek projeler yapıyoruz." ifadesini kullandı. 

20210115-2-46375497-61585113-web.jpg

Yeni Mevlana Meydanı'nın, Mevlana Çarşısı'nın, Altın Çarşı'nın temellerini büyük bir heyecanla atmak için kentte bulunduğunu söyleyen Kurum, "Ağaçları, binbir renkli çiçekleri, geniş yeşil alanlarıyla Mevlana Meydanı ve çevresi yeni çehresine kavuştuğunda, İngiltere’de sanatın ve kültürün simgesi Trafalgar Meydanı, Almanya'da özgürlüğün simgesi Berlin Meydanı, Semerkant'ta ilmin ve sanatın simgesi Registan Meydanı, Saraybosna için Tarihi Başçarşı Meydanı neyse, Türkiye için de dünya için de sevginin, hoşgörünün, vefanın ve vuslatın simgesi Mevlana Meydanı olacaktır." diye konuştu. 

20210115-2-46375497-61585119-web.jpg

- "Millet bahçemizi, 108 bin metrekarelik devasa bir alanda yapıyoruz"

Kurum, eski stadyumun bulunduğu alana yapılacak millet bahçesini de bugün ilk fidanlarıyla buluşturacaklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Millet bahçemizi, çocuklarımız için tenis kortu, basketbol sahası, satranç grubu, oyun alanlarıyla, yine gençlerimizin kitap okuyacakları millet kıraathanesiyle, göletiyle, Türk-İslam Bahçesi, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla Konya'mıza, Konyalı hemşehrilerimize armağan edeceğiz. Yatırım bedeli 44,5 milyon lira olan bu millet bahçemizi, 108 bin metrekarelik devasa bir alanda yapıyoruz. Projemizi inşallah bu yılın ağustos ayında tamamlayıp sizlerin, Konyalı hemşerilerimizin, gençlerimizin hizmetine sunacağız. Yine bu millet bahçemizde, selatin camileri gibi kültürümüzü, medeniyetimizi yansıtan çok güzel bir camimizi de Konyalı kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. 23 metre kubbe çapıyla, 59 metre yüksekliğindeki 4 minaresiyle, açık avlusuyla birlikte 14 bin 400 kardeşimizin aynı anda saf tutacağı camimizin de temellerini bugün atıyoruz. Yeni millet bahçemiz, yeni camimiz, Konya için hayırlı uğurlu olsun."

20210115-2-46375497-61585121-web.jpg

Anadolu Selçuklu Devletinin yönetim merkezi olan Alaeddin Tepesi'nin etrafındaki tüm binaların cephelerini ve çevre düzenlemelerini, tarihi dokuya uygun olarak yenileyeceklerini bildiren Kurum, bugüne dek 60 bağımsız bölümün çalışmalarını tamamladıkları bilgisini verdi.

- "Konya'yı dünyanın en güzel şehirlerinden birisi yapacağız"

Konya için büyük hayaller taşıdığına değinen Bakan Kurum, "Konya'yı sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi yapacağız. Çünkü bu şehir bunu fazlasıyla hak ediyor. Bu şehir bugüne kadar Sayın Cumhurbaşkanımıza, AK Partimize, davamıza, hep en büyük vefayı gösterdi, en büyük desteği verdi. Her seçimde rekor üstüne rekorlar kırdı. Sizler gereğini yaptınız. Şimdi sıra bizde. Sizlere söz veriyoruz. Her an şu caminin köşesinden Sultan Alaeddin ordusuyla bizleri selamlayacak, şu meydandan Hz. Mevlana talebeleriyle çıkıverecek, yukarı caddeden Hacı Veyiszade Mustafa Efendi ve Şems Hazretleri gelecekmiş gibi hissediyoruz. Onların gezdiği, dolaştığı, ruh kattığı bu sokakların, bu çarşıların, bu aziz şehrin imarı ve ihyasını bir şeref biliyoruz." 

Kurum, Selçuklu geleneğini, Osmanlı mührünü koruyarak Konya'yı marka şehir haline getireceklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar 2023'ün, 2053'ün, 2071'in Konya'sı için el ele, gönül gönüle, canla başla çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Bir kul olarak, bizi bu şehre, bu maneviyata, hasbelkader hizmet ettirdiği için Rabbime sonsuz şükrediyorum. Konyalıların yüzlerce yıldır esnafımıza bir nasihat olarak söylediği gibi, 'Şu yeni dükkanların kapıları, hak kapısı olsun' diyorum. Şu açacağımız bahçeler, kalplerimizi buluştursun diyorum. Şu köşe bucak yenilediğimiz Alaeddin Tepesi'nden çıkan yollar,  aramızda yeni gönül köprüleri kursun diyorum."

- "Bu ülke insanı daha çok şeyi hak ediyor"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz ise Konya'yı birlik ve beraberlik içerisinde geleceğe taşıyanları tebrik etti.

Salgın sürecinde yatırımlardan geri kalınmadığını, adalet, siyaset ve ekonomi alanında yeni reformların çok yakında açıklanacağını ifade eden Demiröz, şöyle konuştu:  

“Bazıları Mevlana'mızın Şeb-i Arus'unu aslından daha farklı şekilde düzenlediği törenlerle yapmaya çalışıyor. Biz burada icraat yapıyoruz onlar kutlamaları, anmaları bile doğru düzgün yapamıyor. Birileri çıkıyor, 'Türkiye’de hiç fabrika açılmıyor' diyor. Gelsin Konya'ya baksın. Burada 5'inci organize sanayi bölgesi tamamlandı. Bari Konya ASELSAN'ı görsün. Maalesef gözleri var görmezler. Biz devam edeceğiz, onlar görmesin. Bu ülke insanı daha çok şeyi hak ediyor. Elimizden geleni yapacağız. Onlar kulak çekmeye çalışsın ama millet kimin kulağını ne zaman çekeceğini iyi biliyor."

“KONYA’MIZ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR GÜN”

Konya Valisi Vahdettin Özkan da Konya için önemli ve anlamlı bir gün yaşandığını vurgulayarak, “Anadolu’nun dört bir yanında olduğu gibi, ilimizde de temel kamusal alt yapı hizmetleriyle beraber kültürel değerlerimize önem verdirecek bu önemli faaliyetlerin icra edilmesi anlamlı ve önemlidir. Bu vesileyle Konya’mız adına Bakanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz. Belediyemizin de vatandaşımıza yaptığı hizmetler Konyalılar tarafından alkışlanıyor. Bu kutsi hizmetin artarak devam etmesini ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“ÇOK ÖNEMLİ DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise hem açılışı ve temel atması gerçekleştirilecek projeler hem de Konya’nın tüm projelerine katkılarından dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür etti.

Başkan Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren insanların yaşamını devam ettirmeyi sürdürebildikleri Anadolu’nun nadir şehirlerinden birisi olduğunu ifade ederek, “Konya her zaman önemli bir şehir olmuş ama en parlak dönemini Sultan Alparslan ile 1071 Malazgirt Zaferi ile başlayan süreçte 200 yıl payitaht şehir olarak yaşamıştır. Konya, Selçuklu çınarının kökünün bulunduğu yer; tarihe altın harflerle yazılmış bir medeniyetin izlerini taşıyan önemli bir şehirdir. Bu şehrin en önemli simgelerinden birisi de Hz. Mevlana’yı Konya’ya davet eden Anadolu Selçuklu Sultanlarından Sultan Alaaddin’in kendi ismini taşıyan camisi ve Konya denince ilk akla gelen mekanlardan birisi olan Alaaddin Tepesi’dir. Sayın Bakanımızın talimatları ve İLBANK hibesiyle birinci etap Alaaddin Cephe İyileştirmesi tamamlanmış oldu. İnşallah ikinci etabın bugün başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, yapıldığı günden itibaren tartışma konusu olan ve adeta Bedesten ve Aziziye Camisi ile Sultan Selim Camisini ve Mevlana Meydanı’nı birbirinden ayıran set gibi duran Mevlana Çarşı’nın yıkımı gerçekleştirildi. İnşallah bugün de temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Bununla birlikte aynı bölgedeki Altın Çarşı’da da bugün kentsel dönüşüme başlamış olacağız. Böylece Hz. Mevlana’yı ziyarete gelenler türbeden sonra Bedesten’e doğru tarihi dokunun içinde Konya’ya ve Selçuklu payitahtına yaraşır çarşılar içerisinde alışverişlerine devam edecekler. İşbirlikleri için Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı esnaflarına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİSİ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla tüm şehirlerde çok güzel millet bahçeleri inşa edilmekte olduğunu kaydeden Başkan Altay, “Konya Millet Bahçesi de mimarisi ile yürüyüş yolları, spor alanları ve camisiyle Türkiye’nin en güzel millet bahçelerinden birisi olacak. Millet Bahçemizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bugün açılışını yapacağımız projeler Konya’mızın geleceğine çok önemli bir katkı sağlayacak. Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve emeği geçen herkese Konyalılar adına teşekkür ediyorum. Konya’nın 2023-2053 bugünden çok daha güzel olacak.” dedi.

“BÜYÜK EMEK SARFEDİLİYOR”

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, “Bugün hizmete açacağımız ve temellerini atacağımız önemli projeler şehrimiz ve medeniyetimiz adına önemli projeler. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu şehrin binlerce yıllık insanlık tarihindeki geçmişi ve tarih boyunca bırakılacak izlerin gelecek nesillere taşınmasında ve şehrin ruhunun yaşatılması, gelecek nesiller için örnek teşkil etmesi adına büyük emekler sarf ediliyor. Her alanda büyük çalışmalar yürüten bakanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum.” dedi.

“HAYIRLI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Remzi Karaslan, “Konya’mız adına, partimiz adına Bakanımıza teşekkür ediyorum. Temel atma törenlerinin Konya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu hizmetlerin devamını diliyorum.” şeklinde konuştu.

“TÜM GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

İLBANK Genel Müdürü Yusuf Büyük, “Kadim medeniyetimizin göz bebeği olan, Hz. Mevlana’nın hoşgörüsüyle şekillenen bu aziz topraklara hizmet etmenin; bin yıl öncesinden günümüze emanet edilen eserlerine sahip çıkmanın mutluluğu içerisindeyiz. Konya’nın gelecek yürüyüşüne katkı vermek adına tüm gücümüzle çalışıyoruz. Konya’nın geleceğine iz bırakan adımları bakanımız liderliğinde büyük kararlılıkla atmaya devam edeceğiz.” dedi.

“KONYA BÜTÜN GÖNÜLLERDE YER ALMAKTA”

TOKİ Başkanı Ömer Bulut ise şunları söyledi: “Selçuklu medeniyetine başkentlik yapmış, ülkemizin en gelişmiş şehirlerinden birisi olan Konya’mız, tarihsel zenginliğinin yanında, hoşgörünün simgesi olarak bütün gönüllerde yer almaktadır. Bugün Konya birçok yeni yatırımlara kavuşma noktasında tarihi günlerinden birini yaşıyor. Toplu Konut İdaresi olarak Konya’mızda bugüne kadar yatay, yöresel mimariye uygun projelerimizin yanında kentsel dönüşümden okul, hastane, millet bahçesi gibi birçok projeyi hayata geçirerek Konyalı kardeşlerimizin hizmetine sunduk.”

“BAKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, “Konya’nın en büyük özelliği; kendi değerlerine yabancılaşmadan dönüşebilen, dönüşünce değişmeyen bir şehir olmasıdır. Değişim ve dönüşümlere kendisi olarak ayak uyduran şehirdir. Açılacak ve temeli atılacak eserlerin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.