BASK Konya Temsilcisi Kevser Özince oldu

Kısa adı BASK olan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Konya İl Temsilcisi Kevser Özince oldu.

BASK Konya Temsilcisi Kevser Özince oldu

Ereğli’de öğretmenlik yapan Kevser Özince, Bağımsız Sağlık Een İlçe Temsilcisi Önder Mıh ve Anadolu Eğitim Sendikası İlçe Temsilcisi Cüneyt Şenol ile gazetecilere açıklama yaptı.

Özince şunları söyledi:

“Salgın koşulları altında seslerini duyuramayan 3 milyon 250 bin memur ve 2 milyonu aşkın memur emeklisinin sesi olmaya çalışıyoruz. Memurlar 2002 yılından beri toplu pazarlık hakkına sahiptir. Ancak 19 yıllık toplu pazarlık sürecinde memurların temel sorunları bir türlü çözülmemiş, bir türlü  gerçek bir toplu sözleşme için caba gösterilmemiştir. Bunun sebebi memur sendikalarının, siyasi partilerden ve kamu makamlarından bağımsız olamamaları, üyelerinden ve çalışanlardan güç almak yerine siyasi yandaşlığı tercih etmeleridir. Biz BASK olarak siyasi partilerin sendikalar üzerinde vesayetine ve boyunduruğuna karşı çıkan, piyon ve payanda olmayan, gücünü çalışanlardan alan bağımsız bir sendikacılık anlayışını benimsiyoruz. Memurların ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve çıkarlarını korunması ve geliştirilmesi için sendikacılık yapmak kararındayız. Her seferinde enflasyonun altında kalan yüzdelik artışlara imza atarak memurları oyalamayı değil, memur sorunlarının çözüme bağlandığı gerçek bir toplu sözleşme yapılmasını istiyoruz. İnsan onuruna yaraşır bir hayat sürmeye yetecek bir ücret istiyoruz. Aile sorumluklarımızı yerine getirebilecek bir gelir istiyoruz. Çağdaş çalışma koşulları istiyoruz. 3600 ek gösterge sorununun söz verildiği gibi hayata geçirilmesini, katsayı ve ek gösterge adaletsizliğine son verilmesini istiyoruz. Kamuda sözleşmeli-kadrolu ayrımının kaldırılmasını, sözleşmeli uygulanmasına son verilmesini istiyoruz. Taşeron işçilerinin kadroya alınmasından sonra anlamı kalmayan ve yaklaşık 109 bin kişiden oluşan yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını istiyoruz.

Yıllık izinlerin işçiler gibi iş günü olarak verilmesini istiyoruz. Memur toplu sözleşme görüşmelerinin her yıl yapılmasını istiyoruz. Memurların da işçilerde olduğu gibi e-devlet üzerinden sendikalara üye olabilmesini veya üyelikten istifa edebilmesini istiyoruz. Toplu sözleşme kapsamında sayıla konuların Yasa metinlerinden çıkarılarak doğrudan toplu pazarlık konusu olmasını ve toplu pazarlık masasından karara bağlanmasını istiyoruz. Kamu işçilerine 65 yıldır verilmekte olan ve ilave tediye olarak bilinen ikramiyenin memurlara da  verilmesini istiyoruz. Emeklilikte maaşların aşırı şekilde düşmesinin önlenmesini istiyoruz. Vergi oranının % 15’te sabitlenmesini istiyoruz. Devlet memurluğu genel kurallarına uyulmasını; Anayasa, demokrasi ve devlete sadakatin öne çıkarılmasını istiyoruz.

Sosyal diyalog mekanizmalarına işlerlik kazandırılmasını istiyoruz.

Özetlemeye çalıştığımız bu temel sorunlarımızın çözümüne katkı sağlamak için görev üstlendim.

Bu düşüncede olan memur arkadaşlarımızı BASK ve bağlı sendikaların çatısı altında toplanmaya ve aydınlık geleceğimiz için birlikte mücadele etmeye çağırıyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.