Derebucak’ta çiftçiye makine ekipman desteği

Konya’nın Derebucak ilçesinde, bakliyat üretimi yapan çiftçilere makine ekipman desteği projesi kapsamında alımı yapılan hasat makinelerinin teslimi gerçekleştirildi.

Derebucak’ta çiftçiye makine ekipman desteği

Derebucak'ta, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje çerçevesinde, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finans imkanı sağlanarak temini gerçekleştirilen bakliyat hasat makinelerinin düzenlenen törenle teslimi gerçekleştirildi.

Derebucak İlçe Kaymakamı Coşkun Doğan, ilçe sınırları içerisinde yer alan Gembos Ovası'nın sulu tarım ile tanışması sonrasında üretimi giderek artan bir ivme kazanan her yıl 5 ile 10 bin dekar alanda şeker fasulye üretimi yapıldığını hatırlattı.

Bu çerçevede,  bölgedeki bakliyat üreticilerine destek olmak maksadıyla başlatılan proje kapsamında KOP Kalkınma Bölge İdaresi tarafından finansı sağlanan bakliyat hasat makinelerinin ilçeye geldiğini ve işletilmek üzere kooperatif yetkililerine teslim ettiklerini belirten Doğan, "Böylece bakliyat üretimi için ihtiyaç duyulan tüm mekanizasyon imkanlarına üreticimiz kavuşmuş, üretim maliyetlerinin düşürülmesi imkanı sağlanmak olmaktadır. Ayrıca, bakliyat ürünlerimizin markalı ve gerekli kalite kriterlerinde pazarlanması için de gereken altyapı sağlanmıştır. Bu noktadan sonra üreticilerimize ve kooperatifimize büyük bir sorumluluk düşmektedir ve bu imkanların üreticilerimiz açısından avantaja çevrilmesi gerekmektedir. Çiftçimize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Kaymakam Doğan, ayrıca, Gembos ismi ile markalaştırılmış bakliyat ürünlerinin pazara sunulabilmesi için KOP Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Derebucak Belediyesi tarafından finansı sağlanan ve yöredeki kooperatifler tarafından işletilecek olan bakliyat eleme paketleme tesisinin kurulumunun da tamamlandığını vurgulayarak, tesisin tam kapasite ile çalışması için çalışmaların sürmekte olduğunu kaydetti.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.