Işık göründü! Konya - Antalya yolunda kış çilesine son

İki büyük şehir; Konya ve Antalya’yı birbirine bağlayan kara yolunda kış aylarında yaşanan çile sona eriyor. Ünlü Alacabel Tüneli’nde kazı tamamlandı, her iki tüpte de ışık göründü. Planlamalara göre tünel bu kış kullanıma açılacak.

Işık göründü! Konya - Antalya yolunda kış çilesine son

“Alacabel yine geçit vermedi” , “Konya - Antalya yolu kapandı” başlıklı haberler artık tarihe karışıyor. Ünlü Alacabel’deki tünel çalışmalarında kazı tamamlandı, her iki tüpte de ışık göründü.

ALACABEL TÜNELİ’NDE SONA GELİNDİ

Konya'nın ulaşımdaki önemini artıran ve turizm merkezi Antalya ile kara yolu bağlantılarını güçlendiren yatırımların hayata geçirilmesi için Karayolları Genel Müdürlüğünün çalışmaları devam ediyor.

Türkiye'nin kara yolu ağında kuzey-güney aksı üzerinde ana arter özelliği taşıyan Konya-Antalya yolunun 1825 rakımlı kıvrımlı, eğimli ve rampasıyla anılan mevkisindeki Alacabel Tüneli ve bağlantı yolları projesinde sona geliniyor.

Proje kapsamında 7 bin 360 metre uzunluğundaki tünel ve 11 kilometrelik bağlantı kısmında bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol yapılıyor.

Alacabel Tüneli'nde kazı ve destek imalatı tamamlandı, her iki tüpte de ışık göründü. Tünelde yıl sonuna kadar kaplama betonun bitirilmesi hedefleniyor.

isik-gorundu-konya-antalya-yolunda-kis-cilesine-son.jpg

KIŞ AYLARINDA KESİNTİSİZ ULAŞIM SAĞLAYACAK

Alacabel Tüneli ve bağlantı yolunun, mevcut yola göre 427 metre daha aşağıda olmasından ötürü kış aylarında yaşanan olumsuzlukların önüne geçilecek.

İç Anadolu Bölgesi'nden Akdeniz Bölgesi'ne kesintisiz ulaşım sağlayacak projeyle yıllık 186 milyon lira akaryakıt tasarrufu olacak.

isik-gorundu-konya-antalya-yolunda-kis-cilesine-son-001.jpg

ALACABEL TÜNELİ NE ZAMAN BİTECEK VE AÇILACAK?

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, kış aylarında kar yağışı, tipi ve buzlanma nedeniyle Seydişehir ilçe sınırlarındaki Alacabel Geçidi'nde trafikte aksamalar olduğunu söyledi.

Yol uzun süre kapandığında araçların dinlenme tesislerinde bekletildiğini aktaran Tutal, şunları kaydetti:

"Kışın Alacabel bölgesinde ciddi sıkıntılar olur. Geçtiğimiz yıllarda çığ düşmeleri de oldu. Burada kamyonların ve diğer araçların kaldığını biliyoruz. Çorbalarını ikram ediyoruz, onları ağırlıyoruz. Artık bu kış tünelden geçmek istiyoruz. Türkiye'de birçok viyadükler, tüneller, otoyollar inşa edilerek tarih yazıldı. Buna Seydişehir'de de not düşmek istiyoruz. İnşallah en kısa zamanda kullanılmasını arzu ediyoruz çünkü yıllık 5 milyon araç geçişi var. Çalışmalar hızla ilerliyor, şu an için bir sıkıntı yok. Yetkililer, kışın kontrollü bir şekilde geçişin verileceğini söylemişlerdi. Allah izin verirse bu kışın tüneli kullanacağız."

isik-gorundu-konya-antalya-yolunda-kis-cilesine-son-002.jpg

KONFORLU YOLCULUK İMKANI SAĞLAYACAK

Kıvrımlı yolları, eğim ve rampasıyla anılan Alacabel Mevkisinde yapımına başlanan, Ankara ile Antalya arasındaki trafik aksının yükünü çeken güzergahta yer alan tünel, kış aylarında etkili olan tipi ve buzlanma nedeniyle yaşanan çileli yolculuğa son verip, güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacak.

isik-gorundu-konya-antalya-yolunda-kis-cilesine-son-003.jpg

isik-gorundu-konya-antalya-yolunda-kis-cilesine-son-004.jpg

isik-gorundu-konya-antalya-yolunda-kis-cilesine-son-005.jpg

isik-gorundu-konya-antalya-yolunda-kis-cilesine-son-006.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.