Kılca'dan tüm esnaf ve sanatkarlara tebrik!

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Ahilik Haftası dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Kardeşlik, hoşgörü, birlik ve beraberliğin sembolü olan Ahilik geleneğinin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması konusunda herkese önemli sorumluluklar düştüğünü belirten Başkan Kılca, bu kapsamda Araştırmacı-Yazar Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ’ın “Konya’da Ahilik ve Ahi Yapıları/Makaleler” isimli eserinin yayın hayatına kazandırılması için katkı sunduklarını söyledi. Kılca, “Ahilik, dünyada benzeri bulunmayan bir

Kılca'dan tüm esnaf ve sanatkarlara tebrik!

Ahilik Haftası dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımlayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, tüm esnaf ve sanatkârların haftasını tebrik etti. 

Kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi insanlık için çok önemli değerleri özünde toplayan, ticaretle ahlâkı buluşturan bir hayat düsturu olan Ahiliği, dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesi olarak tanımlayan Başkan Hasan Kılca, Ahiliğin ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında yükselmesi ve gelişmesi gibi değerleri esas aldığının altını çizdi. 

KILCA: AHİLİK MANEVİ BİR TERBİYE OCAĞIDIR

Başkan Kılca, “Ahilik, meslek örgütü olmasının yanında manevi bir terbiye ocağıdır aynı zamanda. Esnaf ve sanatkârlığı ahlaki değerlerle harmanlayan, mesleki ilkelerle süsleyen Ahilik kültürü, milletimizin geçmişinde ticari ve toplumsal hayatın tanziminde çok önemli görevler ifa etmiştir. Ahilik teşkilatı aynı zamanda Anadolu’da dirlik ve düzenliğin sağlanmasında, birlik ve berberliğin tesisinde de etkin rol üstlenmiştir. Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran-ı Veli’nin ‘Akıl ve ahlakla çalışıp bizi geçen bizdendir’ düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir” ifadelerine yer verdi. 

KARATAY BELEDİYESİ OLARAK AHİLİK KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKIYORUZ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Ahiliğin ecdattan kalan çok kıymetli bir miras olduğunu belirttiği mesajında ecdattan kalan bu önemli değere hep beraber sahip çıkmaları gerektiğine vurgu yaptı. 

Başkan Hasan Kılca, şunları dile getirdi: “Bugün eğer Konyamız gelişmişse ve eğer çalışkan insanları varsa, insanı hem güler yüzlü hem de dürüst ise bunun temelinde Ahilik vardır, Ahiliğin o her biri birbirinden önemli ilkeleri vardır. Çünkü Ahiliğin ilk başlayıp geliştiği yer aslında Konya’dır. Dolayısıyla bugün bizler de bu geleneğe ve bu ilkelere sahip çıkıp bunu yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak durumundayız. Bu noktada da kıymetli hocamız Araştırmacı – Yazar Prof. Dr. Sayın Yusuf Küçükdağ tarafından kaleme alınan ‘Konya’da Ahilik ve Ahi Yapıları/Makaleler’ isimli eserin yayın hayatına kazandırılması için Karatay Belediyesi olarak katkı sunduk. Bu kıymetli eserin herkesin okuması özellikle de esnaf ve sanatkârlarımızın faydalanacağına inanıyorum. Eserde emeği geçen herkese şükranlarımı sunarken, bu duygu ve düşüncelerle başta esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm hemşehrilerimizin Ahilik Haftası’nı tebrik ediyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.