Konya Emniyeti’nden sürücülere uyarı! Uygulama bugün başladı

Şehirlerarası yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtlarda kış lastiği uygulaması bugün başladı. 4 ay sürecek, 1 Nisan 2023'te sona erecek. Peki, kış lastiği taktırmayan sürücülere ne kadar ceza uygulanacak? Konya Emniyeti de sürücüleri uyardı.

Konya Emniyeti’nden sürücülere uyarı! Uygulama bugün başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor. Peki, kış lastiği kimler için zorunlu?

Bu kapsamında 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğu bulunuyor. Özel otomobiller için ise yasal zorunluluk olmasa da kış lastiği kullanımı öneriliyor.

KIŞ LASTİĞİ TAKTIRMAYAN SÜRÜCÜLERE NE KADAR CEZA UYGULANACAK?

Zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayan işletmelere 2022 yılı için 1152 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği taktırmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2023 itibarıyla güncellenecek.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

KONYA EMNİYETİ’NDEN SÜRÜCÜLERE UYARI!

Konya Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor. Şehirlerarası seyahat edecek vatandaşlarımız ve ticari araç sürücülerinin kış lastiği ve standartlara uygun lastik kullanımına göstereceği hassasiyet ve dikkat trafiğin daha güvenli olmasını sağlayacaktır.”

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.