Konya esnafında tarihi dönüşüm heyecanı

Konya Eski Sanayi ve Karatay Sanayi alanlarının dönüşüm projesi her bakımdan büyük önem taşıyor. Esnaf modern bir sanayi alanına kavuşacak. Binlerce kiracı esnaf ayrıca dükkan sahibi olma fırsatını yakalayacak.

Konya esnafında tarihi dönüşüm heyecanı

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile yaptırılacak olan Türkiye’nin en büyük sanayi dönüşüm projelerinden biri olan Konya Yeni Sanayi Sitesi, 2 milyon 80 bin metrekarelik alanda yükselecek.

t1.jpg

Yeni sanayinin pazartesi günü gerçekleştirilen temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şehrin bin yıllık tarihi dokusuna yakışmayan eski sanayinin dev bir projeyle modern bir görünüme kavuşturulacağını belirtmişti. 

t2.jpg

KONYA’YA YENİ BİR SANAYİ ALANI KAZANDIRIYORUZ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yapımı tamamlandıktan sonra Konya Yeni Sanayi Sitesine 2 bin 690 esnafı yerleştireceklerini ifade etti. Altay, “Eski Sanayi ve Karatay Sanayisinde çalışıp özellikle oto tamirciliğinde çalışan 2 bin 690 esnafımızı yeni sanayi sitesine yerleştirmiş olacağız. Özellikle kiracılarımız hak sahipliği elde etmiş oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ ile Konya Büyükşehir Belediyesi olarak böyle büyük bir dönüşüme imza atıyoruz. Projemizi gerçekleştirmeye katkı sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a teşekkür ediyorum. Konya Yeni Sanayi Sitesi 2 milyon 80 bin metrekarelik bir alanda kurulacak; 2 bin 690 işyeri ve 134 ticari dükkandan oluşacak. Parkları, yeşil alanları, eğitim alanlarıyla birlikte Konya’ya yeni bir sanayi alanı kazandırıyoruz“ diye konuştu. 

t6.jpg

KİRACI ESNAF İŞ YERİ SAHİBİ OLUYOR

Altay, Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin taşınmasıyla Konya’da yeni bir şehir meydanı ve yeni bir proje alanı oluşturulacağını belirterek, şunları söyledi:

''Özellikle kiracılarımızın bütüncül olarak taşınması ve TOKİ aracılığıyla uzun vadede işyeri sahibi olmaları bu dönüşümün en önemli artılarından birisi. Eski Sanayi alanımız Konya’ya hizmet etmekten çok uzaktı. Özellikle Konya’da önemli bir çevre ve görüntü kirliliğine yol açan bir alanı ortadan kaldırıyoruz. Bir Konya modeli, belediyecilik örneği olarak da mevcutta bulunan 2 bin 850 esnafımızın 2 bin 550’sini taşımış oluyoruz. Böylece yüzde 90 bir başarı ortaya çıkmış oldu. Konyalı esnafımıza  teşekkür ediyorum.” 

ESNAFTA YENİ SANAYİ SİTESİ HEYECANI

Tarihi dönüşümle ilgili konuşan Esnaf Rıza Sergin “Burada müşterilerimize tam anlamıyla hitap edemiyoruz. Araçlar çoğaldı. Sanayilerimiz küçük gelmeye başladı. Gelen müşteriler de sanayinin çok dar olduğunu söylüyorlar” dedi.

t8.jpg

Yaklaşık 20 yıldır sanayide hizmet verdiğini ifade eden Mevlüt Durgut da ''Müşterilerimiz sokakların darlığından şikayet ediyordu. Burası Konya’ya yakışmayan sanayi sitesiydi. Yapılacak Yeni Sanayi Sitemiz bizleri kiracılıktan kurtararak iş yeri sahibi yapacak. Gelen müşterilerimize daha iyi hizmet sunmaktan mutluluk duyacağız “ diye konuştu.

t5.jpg

 Ali Kemerci ise, yeni sanayi sitesinin kurulmasının çok güzel bir gelişme olduğunu belirterek, ''Biz yıllardır kiracıyız. Artık kendi iş yerimiz olacak. Çok güzel bir sistem. Planlı bir şekilde yapıldığı için Konya Yeni Sanayi Sitemizin marka sanayi sitesi olacağından eminiz ” şeklinde konuştu.

t4.jpg

16 yıldır sanayide esnaflık yaptığını ifade eden Ramazan Oğlakcı da mevcut sanayi sitesinin yollarının dar ve park sorunu olduğunu belirterek, '' Müşterilerimiz geldiği zaman ağırlayabileceğimiz mekanımız yoktu. Yeni Sanayi Sitemizde daha geniş dükkanlarda çalışacağız. Park sorunu ortadan kalkacak.” dedi.

t3.jpg

Son olarak esnaf Derviş İriş  “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ediyoruz. Çabaladılar, bugünlere geldi. Yeni dükkanlarımızın temeli atıldı.'' ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.