Konya Genç MÜSİAD’dan 10 Muharrem iftarı

Genç MÜSİAD Konya tarafından Muharrem ayının 10. gününde iftar programı düzenlendi. MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyelerinin katılımı ile gerçekleşen programda Muharrem ayının tarihteki önemine ve sünnet olan Muharrem orucuna vurgu yapıldı.

Konya Genç MÜSİAD’dan 10 Muharrem iftarı

MÜSİAD Konya şubesinde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Genç MÜSİAD Başkanı İsmet Safa Botsalı “Mübarek Muharrem ayı hepimizin bildiği gibi 4 haram aylardan biridir. Bu ayda savaş yapılmadığı gibi Efendimiz (SAV) Ramazan orucu farz kılınmadan önce de bu ayda oruç tutardı. 10 Muharrem günü ise tarihte pek çok önemli olayın cereyan ettiği önemli bir gündür. Öyleki Âdem Aleyhisselâm’ın tevbesi bugün kabul edilmiştir. Nuh Aleyhisselam tufandan, Musa Aleyhisselam firavunun zulmünden, Yusuf Aleyhisselam zindandan, Eyyub Aleyhissellam hastalığından bugün kurtulmuştur. Yine ayrıca bugün, İslâm tarihinin gördüğü en acı felâketlerden bir cereyan etmiştir. Peygamber Efendimizin torunu, sevgilisi, ciğerparesi aziz Hüseyin Efendimiz, 10 gün boyunca susuz bırakılıp 63 ok ve 34 kulıç darbesiyle yerlerde süründürülerek yine mübarek 10 Muharrem günü şehid edilerek İslâm’ın bağrına bir hançer saplanmıştır. Rabbimizden kalbimize ehli beyt sevgisini ince ince nakşetmesini niyaz eyler, bu akşam soframızı teşrif ettiğiniz için hepinize canı gönülden teşekkür ederim" dedi. 

Genç MÜSİAD Konya Başkanı Botsalı’nın ardından söz alan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, “Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay Hz. Peygamber Aleyhisselam tarafından Allah’ın ayı olarak nitelendirilmiştir. Bu niteleme, Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir. Kaynaklarımıza göre, Hz. Peygamber (S.A.V) Medine’ye gelince, Yahudilerin âşûrâ gününde oruç tuttuklarını görmüş ve “Bugün niçin oruç tutuyorsunuz?” diye sormuştu. “Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Benî İsrâil’i düşmanlarından kurtardı. Hz. Mûsâ da şükür olarak o gün oruç tuttu.” dediklerinde Resûlullah da (S.A.V) “Ben Mûsâ’ya sizden daha yakınım.” buyurup o gün oruç tutmuş ve Müslümanlara da tutmalarını tavsiye etmiştir. Böyle övülmüş bir günde Efendimizin bu sünnetini hatırlayan ve hatırlatan, bu faziletli ibadetin iftarına da bizleri vesile kılan genç kardeşlerimi tebrik ediyor, katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.