Konya’da “Hedef Mavi” seferberliği

Koronavirüs risk haritasında kırmızı alanda yer alan Konya’da “Hedef Mavi” seferberliği başlatılmış durumda. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay sahaya indi ve “kurallara sıkı sıkıya uyarak bir an önce hedefimiz olan maviye ulaşmalıyız.” dedi.

Konya’da “Hedef Mavi” seferberliği

2 Mart itibariyle koronavirüsle mücadelede yeni bir dönem başladı. Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan illerin, vaka sayılarına göre;

Düşük riskli: Mavi

Orta riskli: Sarı

Yüksek riskli: Turuncu

Çok yüksek riskli: Kırmızı olarak kategorilendirildiğini ve kontrollü normalleşme kararlarının bu doğrultuda verildiğini bildirdi.

Haritada kırmızı; yani çok riskli iller arasında yer aldığı için Konya kontrollü normalleşmeden faydalanamadı.

RİSK HARİTASI 15 GÜNDE BİR YAYINLANACAK

Sağlık Bakanlığı, günlük vaka sayılarının yanı sıra, 3 haftadır, 7 günlük vaka görülme sıklığını il bazında yayınlıyor. Bu sayılar yine haftalık olarak açıklanmaya devam edecek. Risk haritası ise 15 günde bir yayınlanacak. Yani Konya’nın kontrollü normalleşmeden yararlanabilmesi için yaklaşık 10 gün süresi var. Bu zamanda vaka sayıları düşer de kırmızı listeden çıkarsa kontrollü normalleşme Konya’da da başlayacak.

44690.jpg

“HEDEF MAVİ” DİYEN BAŞKAN ALTAY SAHAYA İNDİ

Kontrollü normalleşme kararlarının açıklandığı ilk gün “Hedef Mavi” sloganıyla çalışma başlatan ve vaka sayılarının düşürülmesi için çağrı yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sahaya indi. Altay, Nalçacı Perşembe Pazarı’nda esnaflar ve vatandaşlarla görüşerek koronavirüs tedbirlerine uyulması uyarısında bulundu.

konyada-hedef-mavi-seferberligi.jpg

“HERKES SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİ”

1 Mart itibariyle başlayan yeni kademeli normalleşme sürecinde Konya’nın kırmızı renkte olan yüksek riskli gruptan mavi renkteki düşük riskli gruptaki şehirler arasına girebilmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Altay, “Hemşehrilerimiz pazar yerine HES kodu sorgulamasıyla girebiliyor. Bulaş riskinin yüksek olduğu alanlarda sosyal mesafeye dikkat ederek işlerimizi hızlıca tamamlayıp ayrılmamız doğru olacaktır. Hepimiz sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymalıyız. Şehir olarak el ele verdiğimizde ve kurallara uyduğumuzda salgının etkisini en aza indirebiliriz. Bu bizim elimizde. Yüksek risk grubundaki şehrimizde uygulanan kısıtlamalarda rahatlama olsun istiyorsak bir an önce hedefimiz olan maviye ulaşmalıyız. Tüm hemşehrilerimden bu konuda azami ölçüde hassasiyet bekliyorum.” dedi.

konyada-hedef-mavi-seferberligi-001.jpg

konyada-hedef-mavi-seferberligi-002.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.