Konya'da yağışlarla yüzü gülen çiftçi gübre fiyatlarından dertli: "Yazıktır, günahtır"

Bu üretim sezonunda kuraklık riskiyle karşı karşıya kalan Konya Ovası'nda son düşen yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü. Psikolojimiz düzeldi" diyen Karatay Ziraat Odası Başkanı Rifat Kavuneker, dikkatleri gübre fiyatlarına çekti

Konya'da yağışlarla yüzü gülen çiftçi gübre fiyatlarından dertli: "Yazıktır, günahtır"

Türkiye'nin tahıl ambarı Konya, yaklaşık 2 milyon 200 bin hektar ekim alanıyla yılda toplam 2,5 milyon ton buğday üretimiyle Türkiye'nin ihtiyacını karşılıyor. Geçtiğimiz yıl tahıl üretiminde verimli bir dönemi geride bırakan ovada bu yıl baş gösteren kuraklık, çiftçiyi tedirgin etmişti. Ancak son düşen yağışlar derin bir nefes aldırdı.

g7.jpg

"NE KADAR ŞÜKRETSEK AZ"

Karatay İlçesi Obruk Mahallesinde tarımla uğraşan Sıtkı Çetinkaya, son yağışlarla üretim dönemini yüzde 20 zararla atlatacaklarını belirtti. Çetinkaya ''Bu yağışlarından dolayı ne kadar şükretsek az çünkü çok ihtiyacımız vardı. Bu yıl çok kuraklık yaşadık. Ekilen tohumlarda, yağış olmaması nedeniyle yüzde 20'ye yakın hasar oluştu. Bu yağışlar, tohumların tekrar çimlenmesi için faydalı oldu. Özellikle 4'üncü ve 5'inci aylarda toprağın yağışa ihtiyacı var. Yağış devam ederse biz bu dönemi yüzde 20 hasarla atlatmış olacağız. Son yağışlar bizim için bir can suyu oldu. Çok bereket getirdi. Yağış olmasaydı çiftçi çok büyük sıkıntıdaydı. Yağış olmasaydı yer altı sularında büyük sıkıntı yaşayacaktık'' diye konuştu. 

g5.jpg

'RAHAT NEFES ALDIK'

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker ise son yağışlarla çiftçinin biraz daha rahat nefes aldığını dile getirerek ''Çiftçi çok dardaydı. Son yağışlar yüzümüzü güldürdü. Psikolojimiz düzeldi. Allah bereketini artırdı. Kar lokal olarak bazı yerlerde var, bazı yerlerde yok ama yağış genelde iyi... Biz rahat bir nefes aldık'' dedi. 

g10.jpg

GÜBRE FİYATINI YÜKSELTEN TÜCCARLARA TEPKİ 

Yağışlarla birlikte gübre fiyatlarını artıran tüccarlara tepki gösteren Kavuneker, şöyle konuştu:

''Yağış olmadığında çiftçi sahaya inip, gübre gibi işlerine bakmıyordu. Yağış olduktan sonra sahaya indi, 'gübre alayım' diye tüccara gitti, 2 bin 400 lira olan gübrenin fiyatı 2 bin 900 liraya çıktı. Tüccar, bu çiftçinin sırtından bu kadar parayı kazanmayı bıraksın. Ne oldu da zam yaptınız? Bugün tekrar mesajlar geldi, '3 bin 100 lira yapacağız' diye. Üretim yapmayın mı diyorsunuz? Çiftçiyi tehdit ediyorsunuz.

g4.jpg

Kazancınız helal olsun ama bu fahiş fiyatlarla bu iş olmaz. Sizin aldığınız gübrenin, deponuza indirdiğiniz gübrenin fiyatlarını da biliyoruz. Bu çiftçiye yazık etmeyin, bu çiftçiyi üretimden kaçırmayın. Eğer bu çiftçiyi üretimden kaçırırsanız hepimiz aç kalırız. Biz 1850 liraya buğday sattık. Şu an buğday piyasada 2 bin 250 lira. Buğday, gübre kimin elinde? Esnafın, tüccarın elinin altında. Bizim kimsenin kazancında da gözümüz yok ama 2 bin 400 liralık gübre ne değişti de 2 bin 900 lira, 3 bin lira oldu? Talep artınca mı böyle oldu? Yazıktır, günahtır. Bu çiftçi, gübreyi 3 bin liraya nasıl alacak? Daha baharda yağışın olup, olmayacağı belli değil ama gübre fiyatları bir anda yükseldi. Tedbir alınması lazım yoksa bu çiftçi sahadan çekilecek.''

g8.jpg

g9.jpg

g2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.