Konya'nın denizinde kuraklık alarmı! Sular kıyıdan 50 metre çekildi

Beyşehir Gölü'nde su kıyıdan yaklaşık 50 metre çekildi. Su seviyesinde beklenenin üstünde azalma olduğunu belirten Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt, ''Beyşehir Gölü ağlıyor ve alarm veriyor'' dedi.

Konya'nın denizinde kuraklık alarmı! Sular kıyıdan 50 metre çekildi

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olarak bilinen 656 kilometre yüzölçümüne sahip Beyşehir  Gölü, Çarşamba Çayı ile Konya Ovası'nın sulanmasına katkı sağladığı gibi 466 balıkçının da geçim kapısı oluyor. Ancak bu yıl yağışların yetersiz olması nedeniyle gölde kuraklık alarmı verildi.

suyu-50-metre-cekilen-beysehir-golu-agliyor-3262-dhaphoto10.jpg

'BEYŞEHİR GÖLÜ AĞLIYOR'

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt, gölün küresel ısınmadan nasibini aldığını söyledi. Suyun kıyıdan yaklaşık 50 metre geri çekildiğini belirten Kurt, şunları söyledi:

''Dünya çapında küresel ısınmadan dolayı bütün göl ve göletlerimizde çekilme meydana geldiği gibi aynı Beyşehir Gölü'nde de beklentilerin çok üstünde bir suyun azaldığını görüyoruz.  Beyşehir Gölü, ağlıyor diyebiliriz. Akdeniz’in yaylası, Konya’nın denizi olarak tabir ettiğimiz Beyşehir Gölü'nde şu anda kıyıdan 50 metre suların çekildiğini görebilirsiniz. Ciddi bir şekilde Beyşehir Gölü ağlıyor ve alarm veriyor. Kırmızı çizgiye geldi diyebiliriz''

suyu-50-metre-cekilen-beysehir-golu-agliyor-3262-dhaphoto14.jpg

Göldeki suyun azalması nedenleri arasında bilinçsiz sulamanın da yer aldığını ifade eden Kurt, ''Bu duruma küresel ısınmanın yanı sıra birincisi hoyratça sulamalardan meydana geldi. İkinci sebebi Beyşehir Gölü'nü besleyen dere ve akarsuların bazılarının önüne barajların yapılması ve yapılan barajlarda su tutulmamasıdır.  Şu an yapılan barajlar su tutmuyor. Tam tersine Beyşehir Gölü'ne gelen akarsularında damarları kesildi'' diye konuştu. 

suyu-50-metre-cekilen-beysehir-golu-agliyor-3262-dhaphoto3.jpg

BALIKÇIK DA ETKİLENDİ 

Gölden balıkçılıkta geçimini sağlayanların da durumdan etkilendiğini belirten Kurt, ''Beyşehir Gölü'nde, balıkçılık yapan 466 ruhsatlı tekne var. Şu anda para kazanılamıyor. Balık tutamıyorlar. Arkadaşlarım uzağa gidemiyorlar. Yakın mesafelerde acaba bir ya da iki balık çıkar mı diye balıkçılık yapıyorlar. Suyun olmadığı yerde balık olur mu? Tabi ki avcılıkta dibe vurmuş vaziyette'' dedi. 

suyu-50-metre-cekilen-beysehir-golu-agliyor-3262-dhaphoto1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.