KOSKİ'nin su tasarrufundaki hedefi açıklandı

KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, 2023 yılına kadar su kayıp ve kaçakları yüzde 25’in altına indirmek gibi bir zorunlulukları olduğunu ifade ederek " Biz yüzde 20’nin de altına indirip su kayıplarını minimize etmek istiyoruz” dedi.

KOSKİ'nin su tasarrufundaki hedefi açıklandı

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, akademisyen ve öğrencilerle online olarak düzenlenen “Suya İkinci Bir Şans Ver” isimli panelde bir araya geldi.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)’nın organize ettiği panelde Meteoroloji 8. Bölge Müdürü Yusuf Ulupınar ve Konya Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Nas’ın da panelist olarak katıldığı programı Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Temizel yönetti.

TARIMSAL SULAMADA TASARRUF MÜMKÜN

Suyun önemi, tasarrufu ve geleceği ile ilgili konuşan KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, “Su dediğimiz zaman yeryüzündeki canlıların tamamının hayatlarını sürdürebilmesi için ihtiyaç duydukları yegane madde akıllara geliyor. Su kullanımının yüzde 69’u tarımsal sulamada, yüzde 19’u sanayide ve yüzde 12’si ancak içme suyu amaçlı kullanılıyor. İçme suyu kullanım oranı her ne kadar az gibi görünse de etki bakımından diğerlerinden daha önemlidir. Sebebi insan yaşamalı ki sanayisi olsun, tarımı olsun. UNESKO raporlarına baktığımız zaman tarımda kullanılan suyun teknolojik yöntemlerle, bilinçli bir şekilde kullanılmasıyla yüzde 60 oranında tasarruf sağlamak mümkün görünüyor. Dolayısıyla tarımsal sulamayı daha bilinçli, daha verimli, daha etkin, daha teknolojik bir şekilde kullanmak mecburiyetindeyiz” dedi. 

s2-001.jpg

HEDEF SU KAYIPLARINI MİNİMİZE ETMEK

Konya’da tarımsal sulamanın genel olarak açık kanallarla yapıldığını, betonarme kanallardaki su kayıplarının yüzde 30, toprak kanallarda ise yüzde 45’lere kadar çıktığını ifade eden Demir, yeni yeni yaygınlaşan kapalı sistem kanallarla bu kayıpların daha da azaldığını kaydederek, KOSKİ’nin hizmetlerinden bahsetti. Demir, “KOSKİ olarak biz ne yapıyoruz? Açıkçası öncelikle bizim mevcut kaynaklarımızı sağlıklı bir şekilde korunmak, kirlenmesini engellemek yükümlülüğümüz var. Daha sonra suyu kaynağından alıp vatandaşın musluğundan akıncaya kadar ki süreci eksiksiz yönetme sorumluluğumuz var. Bunu yaparken tabi bir asırlık altyapıya sahip olduğumuz gerçeğinden yola çıkarak su kayıp ve kaçaklarını en aza indirmeye ağırlık verdik. Yönetmelikler doğrultusunda 2023 yılına kadar su kayıp ve kaçakları yüzde 25’in altına indirmek gibi bir zorunluluğumuz var ama biz hedefi daha da yüksek tuttuk ve yüzde 20’nin de altına indirip su kayıplarını minimize etmek istiyoruz” diye konuştu.

TASARRUF ÇALIŞMALARIMIZ ARTACAK

KOSKİ’nin su tasarruf çalışmalarını da anlatan Demir, “Tüm bunların yanında su tasarrufunu özendiren çalışmalar da yapıyoruz. Özellikle çocukların ve öğrencilerimizin aileleri üzerinde daha etkili olduğunu düşünerek Çocuksu sitesi kurduk. Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışmalar dahilinde okullarda su timleri oluşturduk. Bu timler su tasarrufu ile ilgili eğitimler alıyorlar. Okullarda, iş yerlerinde, alışveriş merkezlerinde ve evlerinde açık kalan musluklarla ilgili büyüklerini uyarıyorlar. Başta çocuklar olmak üzere tüm vatandaşlarımızda su tasarruf bilincine katkı sağlamak adına dergiler, kitaplar, tiyatro oyunları, filmler, açık hava ilanları, sosyal medyada gençlere yönelik postlar hazırlıyor ve her platformda suyun önemine dikkat çekecek, farkındalık oluşturacak organizasyonlar tertip ediyoruz.  KOSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve TRT’de yayınlanan ‘Emiray: Su Kıyameti’ çizgi filmi büyük yankı uyandırdı.  Herkes tarafından çok beğenildi. Bu çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz inşallah” ifadelerini kullandı.

s1.jpg

KOSKİ’nin özellikle resmi web sitesi ve sosyal medya üzerinden yaptığı su tasarrufu paylaşımlarını büyük bir beğeniyle takip ettiklerini belirten Prof. Dr. Bilgehan Nas da su kirliliği ve arıtılmış atıksu ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. 

Meteoroloji 8. Bölge Müdürü Ulupınar’ın iklim değişikliği ve küresel ısınmanın su üzerine etkisini anlattığı panel, soru-cevap kısmı akabinde son buldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.