Kuruyan Dünyanın Nazar Boncuğu böyle kurtarılacak

Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan ve Dünyanın Nazar Boncuğu olarak adlandırılan Meke Gölü’nü eski görünümüne kavuşturacak çalışma, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının desteğiyle yapılıyor. Tesiste sona gelindi.

Kuruyan Dünyanın Nazar Boncuğu böyle kurtarılacak

Konya Haber: Dünyanın Nazar Boncuğu Konya Meke Gölünü yeniden canlandıracak projede sona gelindiği bildirildi.

Karapınar - Ereğli kara yolunun 7'nci kilometresindeki Meke Gölü, volkanik patlama sonucu 5 milyon yıl önce meydana gelen kraterin zamanla suyla dolmasıyla oluştu. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret edip kamp yaptığı gölde, suyun geçmişte 12 metre derinliğe kadar ulaştığı biliniyor.

Göl, son yıllarda iklim değişikliği ve küresel ısınmaya bağlı olarak, yer altı su seviyesinin azalmasıyla kuruma noktasına geldi.

Meke Gölü'nün su potansiyelinin artırılması ve yeniden hayat bulması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde, iki yıl önce başlatılan Karapınar Atık Su Arıtma Tesisi'nden gölü besleyen kaynaklara su taşınacak projede sona yaklaşıldı.

kuruyan-dunyanin-nazar-boncugu-boyle-kurtarilacak-meke-golu.jpg

GÖLE YILDA 4 MİLYON METREKÜP SU AKACAK

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, AA muhabirine, bu durumun sadece Meke Gölü'nün suyunun çekilmesi olarak değil, havzadaki suyun çekilmesine bağlı olarak ortaya çıktığını söyledi.

Gölün eski görünümüne kavuşabilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın devreye girdiğini vurgulayan Yaka, "Karapınar Atık Su Arıtma Tesisi'ndeki suyun, içilebilir kalitede arıtılarak göle verilmesi kapsamında hazırlanan projenin çalışmaları devam ediyor. Son aşamasına gelindi. KOSKi tarafından yürütülen projede, kapalı mekanların tamamlanması ve pompa terfi istasyonlarının yapılmasının ardından arıtılmış su göle verilecek." diye konuştu.

Yaka, suyun verilmeye başlanmasıyla gölün eski ihtişamına kavuşmasını beklediklerini dile getirdi.

kuruyan-dunyanin-nazar-boncugu-boyle-kurtarilacak-meke-golu-003.jpg

Projeyle, yılda 4 milyon metreküp suyun göle verilmesinin hedeflendiğini anlatan Yaka, "Göle verilecek su, yağış artışına bağlı olarak ilerleyen yıllarda daha da fazla olabilir. Meke Gölü'nün asıl su kaynağı yağmur sularıdır. İnşallah yağmurun da iyi yağması neticesinde yeniden o güzel görünümüne kavuşacağına inanıyoruz." dedi.

kuruyan-dunyanin-nazar-boncugu-boyle-kurtarilacak-meke-golu-002.jpg

Bölge çiftçisinin de artık modern sulama yöntemlerini kullandığına, iddia edildiği gibi bilinçsiz sulamanın yapılmadığına dikkati çeken Yaka, ancak İç Anadolu'nun karasal iklime sahip olması nedeniyle, yağmur alamadığı dönemlerde hızla kuraklığa teslim olduğunu belirtti.

kuruyan-dunyanin-nazar-boncugu-boyle-kurtarilacak-meke-golu-001.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.