MÜSİAD Konya Şubesi'nden ticaret kervanı yürüyüşü

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi tarafından organize edilen "Mazi'den Ati'ye Ticaret Kervanı Yürüyüşü" Kızılören Kuruçeşme Kervansarayı'nda gerçekleştirildi.

MÜSİAD Konya Şubesi'nden ticaret kervanı yürüyüşü

Etkinlik öncesi "Mazi'den Ati'ye" adı verilen at, eşek ve develerden oluşan ticaret kervanı, kervansaraya yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki ormanlık bölgede toplandı.

"Kervanımızı bereketli kıl yarabbi" diyerek yola çıkan temsili ticaret kervanı, tarihi Kuruçeşme Kervansarayı'na varışında Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya Büyükşehir Başkan Vekili Fatih Özgökçen, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, oda başkanları ve MÜSİAD üyeleri karşıladı.

Karşılamanın ardından hanın içinde devam eden programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, helal kazanç ve ticaretin önemine değinerek gelen katılımcılara teşekkür etti.

Okka "Bu yıl 5’incisini gerçekleştirdiğimiz organizasyon vesilesiyle başta üyelerimiz olmak üzere günümüzün ahileri olarak bütün sanayici, iş adamları, esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutluyorum. Anadolu coğrafyasında hüküm süren Selçuklu ve Osmanlı Devletleri ticareti geliştirmek ve cazip hale getirmek için o dönemin şartlarında önemli çalışmalar yapmışlardır. İçerisinde bulunduğumuz tarihi kervansaray da kervanların konaklamaları ve her türlü ihtiyaçlarını karşılamaları için icra edilmiştir. Zaman zaman ileri harekatlar için de askeri olarak kullanılmıştır" ifadelerini kullandı.

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak da, "Selçuklu'nun başkenti Konya, ticaretin başkenti de Konya. Ahilik kavramı Konya'dan başlamış, temelleri Konya'da atılmış ve çok önemli dünyanın örnek aldığı bir teşkilatlanmadan bahsediyoruz. Biz de unutmamak, unutturmamak adına elimizden gelen ne varsa yapmaya gayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ise "Ben buradan bu topraklarda emek vermiş bu toprakları bize emanet bırakmış olan ecdadı hayırla yad ediyorum" diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, "Batı dünyasının engizisyon mahkemeleriyle uğraştığı sırada, atalarımız yoldan gelen kervanları bu hanlarda ücretsiz 3 gün misafir ederek insanlığa dayanışma sistemini ortaya koyuyordu." dedi.

Ahilik geleneği ve değerlerinin önemine de değinen Toprak, Konya sanayicisinin tüm dünyada 180 ülkeye 1,8 milyar dolarlık ihracat yaparak, Konya'yı bir ticaret, sanayi merkezi haline getirdiğini sözlerine ekledi.

Program konuklara geleneksel Konya pilavı ve aşure ikramıyla son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.