Osmanlı Ocakları, Kaya Alp'in mezarını Konya'da buldu

Osmanlı Ocakları, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'nin atası Kaya Alp'in mezarını Konya'nın Kulu ilçesinde buldu. Mezarın etrafına 500 adet fidan dikildi.

Osmanlı Ocakları, Kaya Alp'in mezarını Konya'da buldu

Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat ve beraberindeki heyet  Ertuğrul Gazi'nin babası Kaya Alp'ın Kulu ilçesinin Karacadağ'daki mezarı başına gitti. Mezarı başında dua edildikten sonra  çevresine 500 adet fidan dikildi. Heyet, Kaya Alp'in mezarından aldığı toprağı Bilecik Söğüt'te bulunan Ertuğrul Gazi'nin mezarına bırakacak.

Genel Başkan Kadir Canpolat ve beraberindeki heyet Kulu Belediye Konferans Salonu'nda  'Devlet-i Ebed, Müddet Cumhuriyet Yürüyüşü Tarih ve Kültür Sanat Etkinleri' kapsamında düzenlenen programa katıldı. Programda Prof. Dr. Ahmet Gündüz, Osmanlı Devletini anlattı. Gündüz, şunları söyledi:

''Osmanlı Devleti büyük bir devlet. Yaklaşık 622 sene yaşamış. Türkiye'nin 37 kat toprak büyüklüğüne sahip olmuş. 5 Avrupa kıtası kadar büyüklüğe ulaşmış. Osmanlı Devleti 36 eyaletti. Bu 36 eyaletten biri Bağdat eyaletiydi. Bağdat eyaletinin  29 sancağı vardı. Sancak vilayet demek. Bu sancaklardan biri Ehsa eyaleti, Suudi Arabistan'ın bir vilayeti şu anda.

Benim burada üzerinde durmak istediğim iki mesela var. Birincisi 21 yıldır Hollanda gibi İslamofobinin ağır bastığı bir ülkede rektörlük yapıyorum.  Maalesef Amerika ve Avrupa tarihçileri, hep Osmanlı Devleti'in zulüm devleti ve at üstünde insanları idare eden devlet olarak anlatmışlar ve özellikle insan haklarını ihlal konusunda örnek haline getirmişler. Acı bir gerçek bu. Allah'a şükür bizim Osmanlı Kanunnameleri gibi 11 ciltlik her biri ansiklopedik boyda eserler çıkıp, bizim kitaplarda Arapça'ya çevrildikten sonra şu an da profesörler bile derslerini anlatırken iki görüş var diye anlatıyorlar. Belgeler çok açık bir şekilde yapılan iftiraların doğru olmadığını gösteriyor.''

Gündüz, Osmanlı Devleti'nde insan hak ve hürriyetinin olduğuna vurgu yaparak, ''Yanlışlıklar, zulümler, hatalar yoktu denilemez. Olmasaydı, Osmanlı Devleti yıkılmazdı. Ama batının zannettiği gibi bizim geçmişimizde insan hak ve hürriyetine saygı var.'' dedi. 

Konferansın ardından Aslanbek Sultanbekov eserleri seslendirildi. Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemine ait kıyafetler, defileyle tanıtıldı. Ayrıca Prof. Dr. Ahmet Gündüz'ün eserleri katılımcılara dağıtıldı. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.