Vali Toprak'tan Miryokefalon mesajı

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Miryokefalon Zaferi’nin 843. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Toprak'tan Miryokefalon mesajı

Vali Cüneyit Orhan Toprak, yayımladığı mesajda şunları kaydetti:

"Üzerinde yaşadığımız kutlu Anadolu topraklarının, milletimizin ebedi vatanı olmasında çok büyük bir öneme sahip olan, Miryokefalon Zaferinin 843. Yıldönümüne ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. 

Dünya tarihinin her döneminde, devletlerin, milletlerin kaderlerini belirleyen ve değiştiren önemli olaylar olmuştur. Bu olayların başında ise şüphesiz savaşlar gelmektedir. Yaşanan ağır savaşlar sonrasında kimi devletler tarihin derinliklerinde kaybolmuş, kimileri ise bu savaşlardan daha güçlenerek çıkmıştır. Anadolu toprakları tarih boyunca birçok büyük savaşa sahne olmuş, bu topraklar üzerinden nice medeniyetler gelmiş geçmiştir. 

İşte büyük Türk milletinin kaderini belirleyen en önemli olaylardan biride Bağırsak Boğazında yaşanmıştır. Bu boğaz; Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı II. Kılıçarslan komutasındaki 50 bin kişilik Türk ordusu ile Doğu Roma Bizans imparatoru Manuel Komnenos komutasındaki 100 bin kişilik değişik milletlerden oluşan karma bir ordunun karşı karşıya geldiği stratejik ve kanlı bir savaş alanıdır. 

Sayısal üstünlüklerine bakarak, Türk milletinin ve ordusunun gücünü küçümseyen Bizans ordusu, girdiği bu geçitten büyük kayıplarla, savaşı kaybederek çıkmış, Bizans İmparatorluğu’nun Anadolu’ya yeniden hâkim olma arzusu, bu zaferle son bulmuştur. Bizans ordusuna karşı, ecdadımızın topraklarını koruma ve vatan yapma mücadelesi burada efsaneleşmiştir.

1071’de nasıl ki, Sultan Alparslan savaşmak için ordusunun önüne geçtiğinde “şehit olursam bu beyaz elbisem kefenim olsun, zaferi kazanırsak istikbal bizimdir.” demiş ve kazanılan Malazgirt Zaferiyle Anadolu’yu bizlerin ebedi yurdu yapacak adımı atmışsa, 1176’da Sultan II. Kılıçarslan’da ordusuyla birlikte, bu adımın devamı olan, aziz vatan topraklarının artık ebedi Türk yurdu olduğunu tescilleyen bu savaşı kazanmıştır. 

Bu şanlı ecdadın torunları olarak bizlerde; Yurdumuzun her karış toprağının aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulandığını, aziz milletimizin tarih boyunca, canları pahasına mücadele vererek, bizlere bu cennet vatanı emanet ettiklerini unutmamalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle; şanlı tarihimize altın harflerle yazılmış Miryokefalon Zaferinin fatihi Sultan II. Kılıçarslan ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanı, milleti ve manevi değerleri uğruna canlarını feda eden ebediyete intikal etmiş cennet mekân ecdadımızı, aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnet ve şükran duygularıyla yâd ediyorum" 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.