Yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC Konya'da ilk gönüllü ile buluştu

Kovid-19'la mücadele kapsamında üçüncü dozun, yerli aşı TURKOVAC ile uygulanması için gönüllülere uygulaması devam ediyor. TURKOVAC, Konya'da da ilk gönüllüsüyle Şehir Hastanesi'nde buluştu. Kentteki çalışmalar ilk etapta 100 gönüllü ile sürecek.

Yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC Konya'da ilk gönüllü ile buluştu

Kovid-19'la mücadele kapsamında ilk çalışmaları Kasım 2020'de başlatılan yerli inaktif aşı TURKOVAC'ın kullanımı için geri sayım başladı. TURKOVAC aşısı Konya'da ilk gönüllüsüyle Şehir Hastanesi’nde buluştu. Yerli Kovid-19 aşısı için Faz-3 çalışmalarına Konya Şehir Hastanesi’nde ilk etapta 100 gönüllü ile devam edileceği açıklandı. 

yerli-kovid-19-asisi-turkovac-konyada-ilk-gonullu-ile-bulustu-1.jpg

TURKOVAC (YERLİ AŞI) İÇİN NASIL GÖNÜLLÜ OLUNUYOR?

Konya'da uygulanmaya başlayan Faz-3 Turkovac aşısı hakkında değerlendirmelerde bulunan Konya Şehir Hastanesi Turkovac Faz-3 Rapel Çalışma Sorumlusu Dr. Arzu Tarakçı,  "Turkovac Faz-3 çalışmaları Konya’da şehir hastanemizde başlamış bulunmaktadır. Turkovac aşısı yaptırmak isteyen vatandaşlarımız E-Nabız ve 184 üzerinden başvurularını yapabilirler” dedi.

yerli-kovid-19-asisi-turkovac-konyada-ilk-gonullu-ile-bulustu-4-001.jpg

Başvuru yapacak vatandaşlarda bazı kriterlerin arandığını özellikle vurgulayan Dr. Tarakçı, “Turkovac aşısı yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın 18-60 yaş aralığında ve Kovid-19 geçirmemiş olması gerekiyor. Bunun yanı sıra iki doz Sinovac aşısını olmaları ve son olduğu Sinovac aşısının üzerinden en az 3 ay geçmiş olması gerekiyor. Kronik rahatsızlığı bulunmayan ve uygun şartları taşıyan vatandaşlarımıza hastanemizde Turkovac aşısını uygulayabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği aşı takvimi çerçevesinde tüm vatandaşlardan aşılarını yaptırmalarını isteyen İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, “Salgın hala devam ediyor ve bu salgından çıkışın tek çaresi de aşı çalışmaları. Yerli aşımız olan Turkovac’ın Faz- 3 çalışmasını yapacak sağlık tesislerinden biri de Konya Şehir Hastanemizdir” dedi.  

yerli-kovid-19-asisi-turkovac-konyada-ilk-gonullu-ile-bulustu-4.jpg

Faz- 3 çalışmalarının hızlı tamamlanmasının hastalığın seyri açısından son derece önemli olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Koç, “Faz-3 aşaması tamamlandıktan sonra inşallah yerli aşımız seri üretime geçecektir. Turkovac aşımızın şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” diyerek vatandaşlardan aşı konusunda duyarlı davranmalarını istedi.

yerli-kovid-19-asisi-turkovac-konyada-ilk-gonullu-ile-bulustu-2.jpg

TURKOVAC aşısı ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen vatandaşların 0332 310 54 00 veya 0332 310 54 01 numaralı telefonlardan yetkililere ulaşabilecekleri açıklandı.
 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.