''Mevlana’nın mesajları musiki ile dünyaya yayılıyor''

Hazreti Mevlana’nın 812. doğum yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "16. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali" için Konya’ya gelen Cezayirli Nassima Chabane, musiki aracılığı ile Mevlana’nın barış, hoşgörü ve sevgi mesajının dünyaya yayıldığını söyledi.

''Mevlana’nın mesajları musiki ile dünyaya yayılıyor''

Hazreti Mevlana’nın 812. doğum yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenen "16. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali"nin 5. gününde Arap Endülüs Müziğinin önde gelen sanatçılarından Cezayirli Nassima Chabane Konya’da sahne aldı. 

Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonundaki konser öncesi açıklamalarda bulunan Chabane, Konya’ya ilk kez geldiğini belirterek, Hazreti Mevlana ve festival ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Hazreti Mevlana’nın düşüncelerine bütün insanlığın ihtiyacı olduğunu ifade eden Chabane, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hazreti Mevlana insanlığa sevgiyi ve barışı tavsiye diyor. Dolayısıyla bütün insanlığın Mevlana’nın düşüncelerine, öğretilerine ihtiyacı var. Mevlana’nın tasavvuf anlayışında biz şunu görüyoruz. Bizi membağın kendisine götürüyor. Membağın kendisi diye bahsettiğimiz şey ise Hazreti Muhammed'in (S.A.V) Cenab-ı Allah’tan aldığı barış ve sevgi mesajı. İnsanlar arasında hiçbir fark gözetmeksizin bütün insanlığa barış ve sevgi mesajı yayıyor” dedi.

Mistik Müzik Festivali’nin sadece Konya’ya ve Türkiye’ye değil bütün dünyaya Hazreti Mevlana’nın sevgi, hoşgörü ve barış felsefesini yaymaya vesile olduğunu belirten Chabane, musiki aracılığı ile Hazreti Mevlana’nın felsefesinin tüm dünyaya ulaştırılması bakımından festivalin önemine vurgu yaparak, organizasyonda yer almaktan da son derece mutlu olduğunu kaydetti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.