Aşılı ve aşısız halde koronaya yakalanan 2 gencin akciğer tomografisi arasındaki fark görüntülendi

Elazığ’da iki genç, öksürük, halsizlik, yorgunluk ve çabuk yorulma gibi şikayetlerle hastaneye başvurdu. Uzmanı Dr. Cebrail Azar, koronavirüs tespit edilen 2 genç hastadan aşısız olan ile aşılı olan arasındaki farkı, tomografi sonuçlarında gösterdi.

Aşılı ve aşısız halde koronaya yakalanan 2 gencin akciğer tomografisi arasındaki fark görüntülendi

Medical Park Elazığ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cebrail Azar, geçtiğimiz yıla oranla yoğun bakımda yatan hastaların yaş ortalamasının 65'ten 35'lere kadar düştüğüne dikkat çekti. Genç olduğu halde aşı olmayanlarda hastalığın ağır seyrettiğini ifade eden Uzm. Dr. Azar, "Ben gencim, benim bağışıklık sistemim kuvvetli" diyen genç bir hastanın akciğerlerinde ciddi lekelenmelerin olduğunu ve koronavirüs zatürresi olduğunu gördüklerini belirtti.

Uzm. Dr. Azar, aynı şekilde aşı olup koronavirüs hastalığına yakalanan bir başka genç hastanın akciğer tomografisinde akciğerde herhangi bir sorunun olmadığını ve hastanın durumunun iyi olduğunu gözlemlediklerini kaydetti.

'GEÇEN YIL 65 YAŞ VE ÜSTÜNDE OLAN HASTA YOĞUNLUĞU ŞU AN 15 İLE 45 YAŞ ARALIĞINA DÜŞMÜŞTÜR'

Virüsle mücadele etmede en büyük silahın aşı olduğuna dikkat çeken Medical Park Elazığ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cebrail Azar, "Pandeminin önünün kesilmesi, hastaların azalması için mutlaka dikkat etmemiz gereken en önemli nokta aşı olmaktır. Özellikle ebeveynlere en büyük tavsiyemiz, aşı olmalarıdır. Son zamanlarda hastanelerde yatan hastaların büyük çoğunluğu aşısızlardan oluşmaktadır. Hastalığa yakalananların yaklaşık yüzde 80-90'ı aşısız olanlardır. Şu an yoğun bakımda yatan hastalarının çoğunun aşısız olduğunu görüyoruz. Maalesef, geçen yıl 65 yaş ve üstünde olan hasta yoğunluğu şuan 15 ile 45 yaş aralığına düşmüştür. Bu da gösteriyor ki aşı koruyor ve hastalığın ağır geçmesini engelliyor" dedi.

asili-ve-asisiz-halde-koronaya-yakalanan-2-gencin-akciger-tomografisi-arasindaki-fark-goruntulendi.jpg

'KEŞKE BİZ DE AŞI OLSAYDIK DİYEN ÇOK'

Yakınlarında ve hastalarında "Keşke biz de aşı olsaydık" diyenlerin çoğunlukta olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Azar, "Bunun dışında hastalığı atlatanların da bize ilk sordukları soru 'Hocam, aşımı en yakın ne zaman yapacağım' demesi oluyor. Çünkü hastalığı ciddi geçirdiği için aşının koruyuculukta büyük bir faydası olduğunu görüyor. Şu an yoğun bakımlarda, servislerde yaş ortalaması düşüyor. Tavsiyemiz, ‘Ben gencim, benim bağışıklık sistemim kuvvetli' deyip bu virüs illetine karşı savunmasız kalınmamasıdır. Dolayısıyla hastalıkla mücadelede vücudun direnci eğer genetik olarak da zayıfsa ki bunu önceden ön görmek çok zor, o zaman maalesef hastalığa bağlı kalıcı hasarlar kalabiliyor" diye konuştu.

AŞI OLMAYAN HASTANIN AKCİĞER TOMOGRAFİSİ:

asili-ve-asisiz-halde-koronaya-yakalanan-2-gencin-akciger-tomografisi-arasindaki-fark-goruntulendi-001.jpg

AŞI OLAN HASTANIN AKCİĞER TOMOGRAFİSİ: 

asili-ve-asisiz-halde-koronaya-yakalanan-2-gencin-akciger-tomografisi-arasindaki-fark-goruntulendi-002.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.