Konya sağlığı için yeni araçlar

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından SIHHAT Projesi kapsamında Konya İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilen üç araç ilçe sağlık müdürlüklerine teslim edildi.

Konya sağlığı için yeni araçlar

İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen anahtar teslim programına İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, hizmet başkanları, ilçe sağlık müdürleri ve çok sayıda sağlık yöneticisi katıldı. 

Meram, Karatay ve Selçuklu İlçe Sağlık Müdürlüklerine tahsis edilen araçlarla aşılama hizmetleri sunulacağına vurgu yapan Prof. Dr. Koç, “Sağlık alanında gelişimin en önemli faktörlerinden biri yerinde hizmettir. Özellikle evde sağlık hizmetlerimiz, aşılama hizmetlerimiz ve mobil hizmetlerimiz bu anlamda son derece önemlidir. Biz, İlçe Sağlık Müdürlüklerimizin ve hizmeti yürüten ilçe sağlık birimlerimizin ihtiyacı olan 27 aracı önceki dönem temin etmiş ve teslimini gerçekleştirmiştik. İlçe ziyaretlerimizde araçların son derece verimli bir şekilde kullanıldığını ve çok önemli bir eksikliği giderdiğini bizzat gözlemledik. Bugün de mevcut olan 27 araca ilave olarak soğuk hava sistem özellikli (Frigo-Frig) 3 aşı aracımızı daha ilgili arkadaşlara teslim ederek sundukları sağlık hizmetlerinin daha verimli olabilmesi adına destek sağlamış olacağız” dedi.

Konya’da aşılama oranlarının yüzde 95’lerin üzerinde olduğunun da altını çizen Prof. Dr. Koç, aşılama ile pek çok ölümcül hastalığın önüne geçilebildiğine dikkati çekti. Aşının çocuklar için hayati bir konu olduğunu ve her çocuğun sağlıklı yaşama hakkı bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Koç, “ İl Sağlık Müdürlüğü olarak aşısız veya eksik aşılı bir birey tespit ettiğimiz anda aşılanma programına alınması en önemli hedefimizdir. Bu anlamda, Sağlık Bakanlığımızın stratejileri doğrultusunda aile hekimlerimiz ve diğer birimlerimizle aşılama konusunda her türlü hassasiyeti göstermekteyiz. Ailelerde çocuklarının aşılanması anlamında dikkatli davranmalıdır. Sağlıklı bir toplumun gereği için aşılama hizmetinin vazgeçilemez olduğunu tüm kesimlere ulaştırmamız gerekiyor. Aşıyla önlenebilir hastalıkların sebep olduğu sakatlık ve ölümlerden çocuklarımızı koruyalım” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalarının ardından İl Sağlık Müdürü ve hizmet başkanları tarafından araç anahtarları Meram, Karatay ve Selçuklu İlçe sağlık müdürlerine teslim edildi. Sağlık ordusunun filosuna katılan yeni araçlar dualar eşliğinde görev yerlerine uğurlandı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.