Bakan Kasapoğlu Konya'daki dev tesisin temelini attı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Konya'da olimpik yüzme havuzunun temelini attı.

Bakan Kasapoğlu Konya'daki dev tesisin temelini attı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Mevlana Camisi'ne yapılan polis baskınına ilişkin, "Biz onlara inat inşallah hep birlikte sevgiyi, merhameti, barışı haykıracağız ve bu yolda bir ve beraber olarak yürümeye devam edeceğiz. Aydınlığa yürüyeceğiz. Birilerine inat yine hep birlikte din düşmanlığıyla, ayrımcılıkla mücadelemizi kararlılıkla, azimle sürdürmeye devam edeceğiz." dedi.

Kasapoğlu, Konya Valisi Vahdettin Özkan'ı makamında ziyaret etti ve Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı.

Bakan Kasapoğlu, daha sonra merkez Selçuklu ilçesinde olimpik yüzme havuzu temel atma törenine katıldı.

20201024-2-44998333-59154059-web.jpg

Konya'nın sevgi, hoşgörü ve kardeşliğin sembolü olduğunu dile getiren Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Bugün Konya'da olmanın bize hatırlattığı farklı bir konuyu da özellikle dile getirmek istiyorum. Gelirken sosyal medyada bir resim paylaştım, bir tarafta Mevlana'nın o sembol mekanı, tüm dünyanın bildiği, hoşgörüyü evrensel bir mesaj olarak haykıran o mekan, bir tarafta da Almanya'daki Mevlana Camisi, oradaki polisler, operasyon. Açıkçası birbirine zıt iki gösterge. Birilerinin Orta Çağ'ın karanlığına gitme hayalinin depreştiğini, karanlık rüyalarının hep gündemlerinde olduğunu ve din düşmanlığının ve buna yönelik beslenme arzularının devam ettiğini gösteriyor. Ama bizler bugün Konya'dan Mevlana'nın da ifade ettiği gibi, 'Biz bu toprağa sevgiden başka bir şey ekmeyiz.' diyoruz. Biz onlara inat inşallah hep birlikte sevgiyi, merhameti, barışı haykıracağız ve bu yolda bir ve beraber olarak yürümeye devam edeceğiz. Aydınlığa yürüyeceğiz. Birilerine inat yine hep birlikte din düşmanlığıyla, ayrımcılıkla mücadelemizi kararlılıkla, azimle sürdürmeye devam edeceğiz."

20201024-2-44998333-59154066-web.jpg

- "Gençler umudumuz"

Bakan Kasapoğlu, Konya'nın ev sahipliği yapacağı 2021 İslami Dayanışma Oyunları hazırlıklarının devam ettiğini aktararak, farklı branşlarda dünyanın farklı bölgelerinden gelecek sporcuların en güzel şekilde ağırlanacağını söyledi.

Türkiye'nin, sağlığıyla, eğitimiyle, sanayisiyle, ekonomisiyle, sporuyla, ulaştırmasıyla, teknolojisiyle her alanda zirveye oynadığını vurgulayan Kasapoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği engin vizyon, güçlü liderliğiyle gelinen durum bu zirveye oynayışın hiçbir zaman durmayacağını gösteriyor." diye konuştu.

20201024-2-44998333-59154067-web.jpg

Kasapoğlu, Konya'da İslami Dayanışma Oyunları'nda önemli merkezlerden biri olacak olimpik yüzme havuzunun temelinin atıldığını ifade ederek, gençlerin, sporcuların ve halkın spora erişimini kolaylaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

20201024-2-44998333-59154061-web.jpg

Gençlerin ülkenin en büyük umudu olduğunu belirten Kasapoğlu, "Spor tesislerimizle, yurtlarla, gençlik merkezleriyle, kamplarla her alanda onların yanında olmaya devam edeceğiz. Birileri gençleri istismar etmek için belki çalışacak, çeşitli tuzaklar kuracak, kandırmaya çalışacak ama biz bir gencimizi dahi onların tuzağına kaptırmamak için var gücümüzle çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Kasapoğlu, Konya'yı sporda uluslararası alanda daha da yukarılara taşıyacak tesis çalışmalarının yapıldığını anlattı.

Türkiye'de ilki Konya'da yapılacak kapalı veledromun temelinin de atılacağını aktaran Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Yine bu bölgede atletizm pistimiz, cimnastik salonumuz... Bunların her biri sembol mekanlar olacak ve inşallah dünyanın dört bir tarafından gelecek sporculara, sporseverlere, taraftarlara en güzel şekilde ev sahipliği yapacak. Spordaki çizgimiz, organizasyonları en güzel şekilde gerçekleştirmek ancak bizim diğer bir hedefimiz de yarınların şampiyonlarını, yarınların yıldızlarını daha güçlü şekilde yetiştirmek. Konya'mızdan yetişecek gençlerimiz de bizim göğsümüzü kabartacak, ay yıldızlı şanlı bayrağımızı gururla dalgalandıracak."

20201024-2-44998333-59154062-web.jpg

Kasapoğlu, ülke genelinde birçok yüzme havuzu yapıldığını vurgulayarak, yüzme havuzu olmayan ilçelere de bu yıl 100 portatif havuz inşa edildiğini söyledi.

Yüzmenin fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda çok faydalı bir spor olduğunu belirten Kasapoğlu, "Yüzme bilmeyen kalmasın dedik. 2020 yılı için 1 milyon kişiye yüzme öğretme hedefi koyduk. Salgının onca engeline rağmen inşallah geçerek tamamlayacağız. Şu anki göstergeler bu hedefi geçeceğimizi gösteriyor." diye konuştu.

20201024-2-44998333-59154059-web-001.jpg

Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise Konya’nın bugüne kadar ev sahipliği yaptığı en büyük organizasyona hazırlandığını belirterek, “5. İslami Dayanışma Oyunları’nın Konya’ya bereket getirmesini sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sayın Bakanımıza sonsuz teşekkür ediyoruz. Konya en güzel şekilde ev sahipliği yapmak için bir hazırlık içerisinde. Olimpiyatların 4’üncüsü Bakü’de, Azerbaycan’da gerçekleştirildi. Bu vesileyle Azeri kardeşlerimize her türlü desteğe hazır olduğumuzu; hem ülke olarak hem millet olarak onları desteklediğimizi, dualarımızın onlarla olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.” dedi.

TÜM DÜNYAYA ÖRNEK BİR ORGANİZASYON GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Başkan Altay, konuşmasına şöyle devam etti: “Şu anda içinde bulunduğumuz alan dünyanın en güzel stadyumlarından birisi seçilen stadyumumuz. Yapılacak yüzme havuzumuz, atletizm tesislerimiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğü binası burayı adeta bir spor merkezi haline dönüşüyor. Yüzme havuzunun ve diğer tesislerimizin Konya’ya kazandırılmasındaki emeğinizden dolayı Bakanımızın şahsınızda bakanlığımıza sonsuz şükranlarımızı iletiyoruz. 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın Konya’da yapılmasının bir diğer anlamı da şu anda İslam dünyasının en çok ihtiyacı olan birlik mesajların verileceği organizasyon olmasıdır. Herhalde bu mesajı en iyi şekilde verecek yer de Konya‘dır. Hazreti Mevlana’nın geçmişten itibaren ifade ettiği; bir olalım, birlik olalım söylemini de inşallah 2021’de tüm dünyaya haykırmış olacağız. Konya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ile birlikte bakanlığımızın öncülüğünde inşallah en güzel ev sahipliğini yapmak için gayret içerisinde olduğumuzu tekrar ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı da Konya’nın gençlik ve spor anlamında öncü şehirlerden olduğunu ifade ederek, bu öncülüğü 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın pekiştirileceğini söyledi. Özboyacı, “5. İslami Dayanışma Oyunları’nın Konya gibi tarihinde birleştirici ve bütünleştirici olmuş bir şehirde yapılıyor olması oldukça manalı diye düşünüyorum.” dedi.

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, “Bugün Konyamız için bir bayram günü. Hem Bakanımızın teşrifi hem de İslami Dayanışma Oyunları’nın; gençliğiyle, tarihiyle, kültürüyle dünyaya örneklik teşkil eden Konyamızda icra edilecek olmasının mutluluğunu hep beraber yaşıyoruz. Bu mutluluğu bize yaşatan; Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanımıza Konyalılar adına teşekkür ediyorum. Konyamız Büyükşehir Belediyemizin imkan ve potansiyeliyle, ilçe belediyeleriyle beraber kamu kuruluşlarıyla İslami Dayanışma Oyunlarını en iyi bir şekilde icra edecek.” İfadelerini kullandı.

20201024-2-44998333-59154070-web.jpg

Bakan Kasapoğlu, Vali Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı ve sporcularla olimpik yüzme havuzunun temelini attı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.