Bir ili işaret eden Naci Görür’den 7,4’lük deprem uyarısı: Eli kulağında

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı canlı yayında 7,4 şiddetinde bir deprem uyarısı yaptı. Tunceli’ye dikkat çeken Görür, “Türkiye'de Tunceli tehdit altında. Fay deprem üretirse 7,4'e kadar deprem çıkabilir. Eli kulağında, şakası yok” dedi.

Bir ili işaret eden Naci Görür’den 7,4’lük deprem uyarısı: Eli kulağında

Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı canlı yayında Tunceli'deki deprem tehlikesine dikkat çekti.

"TUNCELİ TEHDİT ALTINDA"

Görür, Haber Global'de Buket Aydın'ın sorularını yanıtladı.

“Yakın vadede tehlike gördüğünüz fay hattı var mı?” sorusuna yanıt veren Naci Görür, Tunceli'nin tehdit altında olduğunu belirtti.

Görür, şunları söyledi:

"Ben ilk kez söyleyeceğim. Türkiye'de Tunceli tehdit altında. Bugün Tunceli'den kimse bahsetmiyor ama tehdit altında. Çünkü Erzincan-Karlıova arasında Yedisu fayı var. Bu fay en son 1790'larda deprem üretmiş. 250 senede bir deprem üretme periyodu var. Yani 1794'e 250 koyarsanız günümüze yaklaşırsınız. Dolayısıyla orası tehlikeli.

"7,4'E KADAR DEPREM ÜRETEBİLİR"

Özellikle Pülümür'ün olduğu yer. Biz zaten Erzincan-Karlıova, Bingöl-Karlıova arasını bekliyoruz. Bu fay deprem üretirse 7,4'e kadar deprem çıkabilir. Bu fay Tunceli'ye fazla uzak değil, yakın. Tunceli o fayın güneyinde. Batıdan da aktif bir fayla çevrilidir. Ovacık fayı, yavaş hareket ederek deprem üretiyor. Tunceli'nin hemen güneyinde Nazimiye fayı var. Dört taraftan fay ile çevrilidir. Yedisu fayı özellikle endişe konumundadır.

bir-ili-isaret-eden-naci-gorurden-74luk-deprem-uyarisi-eli-kulaginda.jpg

"ELİ KULAĞINDA, ŞAKASI YOK"

Eli kulağında, şakası yok. Zaman olarak kesin konuşamıyoruz. Tekerrür periyodunu bilemiyoruz. MTA'yı (Maden Tetkik Arama) bunu tespit etmeye memur edin. Bilimin faydası, yerbilimcinin varoluş nedeni budur.

"DOĞU ANADOLU FAYI'NIN BÜYÜK DEPREM OLUŞTURMASI İÇİN 500 YIL GEREKİYOR"

Malatya'dan Hatay'a kadar çok önemli kesimi kırıldı. Uzun dönem afet niteliğinde büyük deprem oluşmaz ancak bazı graben fayları var. Fakat yaşları itibari ile yavaş faylardır. Büyük deprem 500 sene beklemiyoruz. Doğu Anadolu fayının hareketinin 7 ve üstü deprem stresi oluşturması için 500 yıl gerekiyor. Sözünü ettiğim fayın kırılmamış kesimleri de bir süre sonra kırılıyor. Artçı deprem diyoruz. O bölgede yaklaşık 1-1,5 sene deprem hissedeceğiz. Doğu Anadolu fayında Bingöl ve Karlıova bölgesi hariç büyük depremlerden uzağız. Kırılmamış yerler varsa kırılacaklardır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.