Dolunun vurduğu tarım alanlarında hasar tespiti başladı

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, son yağışlardan etkilenen tarım alanlarında hasar tespiti için ön çalışma yapıldığını açıkladı.

Dolunun vurduğu tarım alanlarında hasar tespiti başladı

Kuvvetli yağmur ve dolu, Eskişehir’de tarımsal alanlara büyük zarar verdi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince ön hasar tespitine başlandığını belirterek, "Beylikova, Çifteler, Han, Mihalıççık, Seyitgazi ve Odunpazarı ilçelerine ait 24 mahallede yaklaşık olarak 62 bin 700 dekar tarımsal alanın sel ve dolu afetinden etkilendiği görülmüştür. Söz konusu tarım alanlarında ayrıntılı hasar durumunun belirlenmesi için gereken çalışmalar ise saha koşullarının el verdiği süreçte yapılacak ve raporlanacaktır." açıklaması yaptı.

Açıklamada, Seyitgazi ilçesinde afetten etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş'ün şu ifadelerine yer verildi:

"Doğal afetlerle ilgili olarak ön tespit çalışmalarının ardından Bakanlığımıza afet bildiriminde bulunuyoruz. Sel, dolu ve şiddetli sağanak yağış veya kuraklık hasarının afet anında tam ve doğru olarak tespit edilemeyeceğinden 1-2 hafta bekleniyor. Yeniden arazi kontrolüne çıkıyoruz. Kesin hasar tespitleri de Bakanlığa gönderiliyor. Bakanlıktan ödeme yapılacak olması durumunda Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı çiftçilerin her birinin hasar gören arazileri ve hasar oranları tek tek sisteme işlenerek çiftçilerimize afet ödemesi yapılmaktadır."

dolunun-vurdugu-tarim-alanlarinda-hasar-tespiti-basladi.jpg

dolunun-vurdugu-tarim-alanlarinda-hasar-tespiti-basladi-001.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.